Drukuj Drukuj

Spotkanie autorskie z Robertem Michniewiczem

Autor: Kamila Strykowska-Momot
Opublikowano: 26.04.2024

Dnia 25 kwietnia, tj. w miniony czwartek w budynku dawnego więzienia odbyło się spotkanie autorskie z Robertem Michniewiczem, autorem powieści szpiegowsko – sensacyjnych, które miałam przyjemność zorganizować i poprowadzić. Temu wydarzeniu towarzyszyły dodatkowe atrakcje w postaci zwiedzania budynku z przewodnikiem oraz wystawa autentycznych przedmiotów z okresu II wojny światowej, związanych z „branżą szpiegowską”. W przygotowaniu i realizacji tego przedsięwzięcia pomogli pracownicy z  Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim oraz Janowski Ośrodek Kultury.  Wśród licznie przybyłej publiczności był nasz Patron honorowy -  Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś oraz członkowie grupy internetowej, zrzeszającej miłośników literatury pn.: „Książkolubni – miłośnicy książek i dobrego jedzenia”, dla których spotkanie było dostępne w wersji online. Na bardzo interesującej rozmowie błyskawicznie mijał nam czas. Autor jest podpułkownikiem polskiego wywiadu, obecnie w stanie spoczynku. Będąc na emeryturze wydał już dwie powieści, zbierające fantastyczne oceny w świecie literackim. W zeszłym roku w sierpniu ukazała się debiutancka powieść „Partnerzy. Początek”, a jej akcja koncentruje się na walce wywiadu polskiego i rosyjskiego. Książka opowiada o operacji porucznik Agencji Wywiadu Barbary Szymańskiej, która w towarzystwie niedoświadczonego kolegi, wyrusza na spotkanie z agentem na pogranicze ukraińskie. Szymańska nie wie, że służby rosyjskie przygotowują pułapkę, która ma dać pretekst do interwencji wojskowej. Basia walcząc o życie próbuje jednocześnie zdemaskować intrygę wywiadu rosyjskiego, sięgającą najwyższych polskich władz. W sierpniu tego roku nakładem Wydawnictwa Czarna Owca ukaże się kolejna książka z serii Partnerzy – pt.: „Partnerzy. Zemsta”. W marcu b.r. zaś wyszła  „Dolina szpiegów”, której akcja dzieje się w trakcie II wojny światowej. Mamy tu wątek cichociemnych, tajnego ośrodka szkoleniowego, cennych dokumentów Abwehry, za które jedni gotowi są umrzeć, a drudzy – zabijać, jest też delikatna nuta romansu…Obie te książki zapewniają potężną dawkę emocji; czytałam, polecam z czystym sumieniem.
Autor ze swadą i wyczerpująco odpowiadał na pytania moje i publiczności. Dowiedzieliśmy się m.in. skąd pomysł na pisanie, ile w tych książkach historii i fikcji, jak pisarz odbiera recenzje swoich powieści, na ile praca w wywiadzie ma odbicie w jego twórczości, a na koniec - jaki jest Robert Michniewicz prywatnie.  Później był czas na autografy, pamiątkowe zdjęcia i podziękowania. 
Na koniec kilka słów o samym Autorze:
Robert Michniewicz jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w Polskiej Akademii Nauk. W 1984 roku jako jeden z prymusów ukończył Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadowczych. W polskim wywiadzie przepracował 23 lata, z czego 11 lat działał za granicą. Realizował zadania wywiadowcze na Bliskim Wschodzie, w Ameryce i Europie. W 2006 roku w stopniu podpułkownika przeszedł na emeryturę. Po zakończeniu służby zajmował się audytem i kontrolą wewnętrzną oraz bezpieczeństwem korporacyjnym. Do 2014 roku był Dyrektorem Biura Audytu i Bezpieczeństwa w Bumar sp. z o.o. i następnie w Polskim Holdingu Obronnym. W tej chwili nakładem Wydawnictwa Czarna Owca ukazały się dwie jego książki, a pomysły na kolejne są w tej chwili w różnej fazie realizacji. Docelowo na początku przyszłego roku na rynku wydawniczym ma być dostępne łącznie 4 powieści.

Tekst; foto: Kamila Strykowska-Momot

facebook youtube