środa, 22 listopad 2017, Imieniny: Cecylii, Marka, Maura

„Co jest miarą naszego człowieczeństwa?” – konferencja „Rodzina z niepełnosprawnością”

„Rodzina z niepełnosprawnością – wizerunek, przemiany, zagrożenia” – to temat czwartkowej (9 listopada br.,) ogólnopolskiej konferencji, jaka odbyła się w Janowskim Ośrodku Kultury, a która została zorganizowana przez Janowskie Stowarzyszenie Niesienia Pomocy „Humanus” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Janowie Lubelskim. Otwarcia konferencji dokonał Prezes Zarządu JSNP Humanus – Paweł Wiśniewski i Dyrektor PCPR w Janowie Lubelskim – Anna Śmit. Konferencja odbyła się w ramach już IV Janowskich Dni Rodziny. Patronat nad konferencją sprawowały uczelnie wyższe: z Lublina, Stalowej Woli, Rzeszowa, Sanoka  oraz Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Biłgoraju. Prelegenci, którzy zabrali głos to naukowcy, nauczyciele, czy tez pracownicy Stowarzyszeń. Jak zaznaczył Pan Paweł „IV Janowskie Dni Rodziny to nie tylko konferencja naukowa, to także działania w ramach których rodziny mogły skorzystać z bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego, dzień wcześniej odbyły się warsztaty dla rodziców i opiekunów, osób niepełnosprawnych pt. „W czym tkwi nasza siła”, miał miejsce również konkurs plastyczny dla dzieci".

Czwartkowa konferencja postawiła także pytanie dotyczące roli i funkcjonowania osób niepełnosprawnych w środowisku. Jak zaznaczyła Dyrektor PCPR w Janowie Lubelskim – Anna Śmit „Miarą naszego człowieczeństwa jest wszelka pomoc drugiemu człowiekowi- temu małemu, temu dużemu, osobie dorosłej, zdrowej, niepełnosprawnej, każdemu. Dziś w obszarze naszego zainteresowania jest osoba z niepełnosprawnością. Temat konferencji wskazuje, że rodzina w której żyje osoba z niepełnosprawnością, staje się ta rodziną całą niepełnosprawna. Mam nadzieje, że dzisiejsza konferencja wskaże – mówiła Anna Śmit – iż przy pomocy środowiska, organizacji, instytucji, samorządu, kościoła taka rodzina może, potrafi funkcjonować w środowisku”.

Warto tu podkreślić, iż Janowski Dni Rodziny są również wspaniałą okazją do wręczenia wyróżnień „Przyjaciela Janowskich Rodzin”. W tym roku takie wyróżnienie otrzymał Władysław Dubiel – emerytowany sędzia, przewodniczący Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Janowie Lubelskim. Przypomnijmy, że w zeszłym roku takie wyróżnienie otrzymała Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która sprawuje Patronat Honorowy nad konferencją.

Konferencja został poprowadzona przez Panią Koordynator – Annę Mazur. Dodajmy, że w Janowie Lubelskim warsztaty dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych prowadził ks. Jacek Zieliński – psycholog, terapeuta z Parafii Św. Jadwigi Królowej. Jak podkreślił Prezes Janowskiego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy HUMANUS Paweł Wiśniewski: „ Rodzina z niepełnosprawnością, pomimo tych wszystkich zmian, które poszły „do przodu” jest często rodziną zamknięta. My chcemy promować otwartość tych rodzin, a drugiej strony pokazać nowe metody pracy z tymi rodzinami, nowe sposoby pomocy takim rodzinom, a także połączyć świat nauki ze światem praktyków”.

Tekst i foto: Dorota Kozdra