czwartek, 19 październik 2017, Imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

Europejski Dzień Języków Obcych w Zespole Szkół Technicznych

We wtorek 26. września w Zespole Szkół Technicznych obchodzony był  Europejski Dzień Języków Obcych – święto, które ma na celu podkreślenie znaczenia znajomości języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy. Z tej okazji uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali językową grę miejską oraz akademię, która przyjęła charakter audycji radiowej prowadzonej na żywo.

W części artystycznej akademii pojawiła się niemiecka piosenka pt. „Du bist der Wahnsinn” z prezentacją, skecz kabaretu „Ani Mru-Mru” pt. „Przesłuchanie” oraz piosenki rosyjskie pt. „Katiusza” i „Kanikuły”. Uczniowie z Ukrainy przedstawili prezentację multimedialną o zwyczajach swojego kraju, piosenkę pt. „Jak u nas na Ukrainie” oraz legendę o powstaniu Kijowa. Natomiast nauczyciele przygotowali prognozę pogody w różnych językach obcych.

Druga część akademii poświęcona była relacji z językowej gry miejskiej, podczas której reprezentanci poszczególnych klas pod opieką nauczycieli musieli dotrzeć do czterech stacji i rozwiązać zadania.  Pierwsza stacja - „Językowa fotobudka” była zlokalizowana w auli szkolnej. Każda drużyna wykonała tutaj pamiątkowe zdjęcie z rekwizytami nawiązującymi do języków obcych nauczanych w ZST. Drugie zadanie polegało na wyszukaniu informacji ukrytych w folderach i ulotkach o Irlandii i udzieleniu odpowiedzi na przygotowane pytania.

Trzecia stacja znajdowała się tuż przy bramie szkoły, której strzegli angielscy gwardziści. Dla uczestników przygotowano zadanie sprawnościowe. Uczniowie musieli wybrać poprawnie kolory balonów tak, aby stworzyć flagi: polską, angielską, niemiecką, rosyjską i ukraińską. Następnie musieli je jak najszybciej nadmuchać i przenieść do kolejnej stacji.

Znajomość przysłów w różnych językach obcych była niezbędna na stacji czwartej, usytuowanej w parku przy fontannie Na ich podstawie drużyna musiała podać polskie odpowiedniki. Tutaj należało również przekazać balony ze stacji trzeciej, które następnie trafiały do rąk mieszkańców naszego miasta.

Tegoroczna akademia podkreślała w sposób szczególny wielokulturowość Zespołu Szkół Technicznych. Od trzech lat naukę w szkole chętnie wybierają uczniowie z Ukrainy - obecnie grupa liczy 22 osoby. Zarówno uczniowie polscy, jak i ukraińscy cenią sobie dobrą znajomość języków obcych, ponieważ stosują je w codziennej komunikacji.

Emilia Żuber