piątek, 24 listopad 2017, Imieniny: Emmy, Flory, Jana

„Inne dłonie kreśliły obraz człowieka" – uroczystości odpustowe w Janowskiej Kolegiacie

Korowodem dożynkowym reprezentującym takie parafie, jak: Chrzanów, Wólka Ratajska, Godziszów, Krzemień, Dzwola, Kocudza, Branew rozpoczęły się piątkowe (8 września) uroczystości w Janowskiej Kolegiacie. Gospodarzem tegorocznych dożynek dekanalnych była parafia Chrzanów.  Patrząc na przepiękne wieńce dożynkowe przywołujemy wiersz Ks. Jana Twardowskiego: „Nocą klęczysz i znaleźć chcesz Boga, potem w oczach strach nosisz i łzy – na dalekich, rozstajnych gdzieś drogach, ktoś się zbłąkał i płacze jak ty. Pachnie ze wsi kwitnącym jaśminem, złote zboże wśród pola się śni – kto cię zbudził, kim jesteś, gdzie płyniesz w nieskończoność wieczorów i dni”.

Po prezentacji programu artystycznego przez poszczególne Parafie, po złożeniu wieńców, kwiatów i chleba rozpoczęła się uroczysta Masza Święta.

Ks. Kan dr Jacek Staszak – kustosz Parafii witając pielgrzymów, gości, wszystkich, którzy tego dnia przybyli do Janowskiej Kolegiaty na uroczystości odpustowe, szczególne słowa uznania skierował do wszystkich, którzy pracują na roli, a owoce tej pracy możemy dzisiaj dostrzec i podziwiać w postaci wieńców dożynkowych i pięknie wypieczonych bochenków chleba.

Podczas tegorocznych uroczystości gościliśmy Abp Ioan Robu – Metropolitę Bukaresztu. Homilę wygłosił Bp Krzysztof Nitkiewicz. We wspólnej modlitwie, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, uczestniczyli księża kanonicy z terenu diecezji sandomierskiej, mieszkańcy Janowa Lubelskiego, pobliskich parafii, władze samorządowe: Krzysztof Kołtyś – Burmistrz Janowa Lubelskiego, Czesław Krzysztoń – Zastępca Burmistrza, Ewa Janus – Przewodnicząca Rady Miejskiej, Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP, Antoni Kulpa – Wicestarosta Janowski, Grzegorz Krzysztoń – Sekretarz Powiatu Janowskiego.

Dzień 8 września dla mieszkańców Janowa Lubelskiego jest szczególnym czasem, gdy patrzymy na historię naszego miasta i odwołujemy się do wydarzeń z okresu drugiej wojny światowej. W tym samym czasie, 8 września 1939 roku, kiedy trwały uroczystości odpustowe, Janów Lubelski został zbombardowany.

Dzisiaj w ciszę współczesności, wplata się szelest tamtych dni. W tamtych czasach (78 lat temu) zapewne były i inne prośby, i inne pytania zawarte w „obrazie człowieka”. I inne dłonie kreśliły sens i cel ludzkiej pracy, zawartych w jednym słowie – „podziękowanie”. Inne serce tworzyło krajobraz wiejskich barw i kształtu rozstajnych polnych dróg.

Po Mszy Świętej odbyła się procesja po Palcu Maryjnym reprezentowana przez dzieci, młodzież, dorosłych i starszych. Nastepnie, po zakończeniu uroczystości, Biskupi poświęcili organy, po czym zabrzmiał ich dźwięk. Nad Janowską Kolegiatą jeszcze długo rozbrzmiewała organowa muzyka…

Tekst i foto: Dorota Kozdra