poniedziałek, 16 lipiec 2018, Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława

Jedna z najpiękniejszych polskich tradycji...

Są kolorowe, jedne z makaronu, inne z piernika, jeszcze inne wytworzone z drewna. Każda z nich opowiada tą samą historię, jednakże zawiera inną odpowiedź na pytanie: o treść Świąt Bożego Narodzenia -  Szopki Noworoczne. Jak podkreśla Barbara Nazarewicz: „smutnym wydaje się być fakt, iż budowanie szopek w okresie Świąt Bożego Narodzenia to bardzo piękny i stary zwyczaj, jednakże na przestrzeni lat staje się coraz bardziej zapomnianym rytuałem, kojarzonym z odległymi czasami”. Dlatego też Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim, Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela, Parafia p.w. św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim na początku grudnia 2017 roku ogłosiło konkurs na najpiękniejszą szopkę Bożonarodzeniową. Prace należało złożyć do 20 grudnia 2017 roku. Ogłoszenie wyników miało miejsce 7 stycznia 2018 roku.

Komisja w składzie: Barbara Nazarewicz – etnograf, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim (Przewodnicząca Komisji), Ks. Kan dr Jacek Staszak – Proboszcz  Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela, Leszek Waberski – instruktor ds. plastyki w Janowskim Ośrodku Kultury, po obejrzeniu 8 prac, postanowiono, iż każda szopka jest wyjątkowa, dlatego też przyznano wszystkim równorzędne nagrody. Podkreślmy, iż autorami szopek zgłoszonych do konkursu są: Irena i Edward Olechowie, Patryk Gwizdal, Dominik Gwizdal, Agata Jargiło z rodzicami i dziadkiem, Maja Wójtowicz i Nela Kolibska, Andrzej Zagórski, Rodzina Abramów oraz Klasa VIa z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Twardowskiej w Krzemieniu z opiekunem Panią Małgorzatą Kędrak.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Dodajmy, że nagrody finansowe zostały ufundowane przez Muzeum Regionalne, Janowski Ośrodek Kultury, nagrody rzeczowe w postaci albumów przez ks. Jacka Staszaka.

Tekst: Dorota Kozdra, foto: Piotr Widz - Muzeum Regionalne