czwartek, 19 październik 2017, Imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

Kościółek w Momotach w kolorze sepii

Szczególne miejsce, gdzie w towarzystwie ciszy spotkać można obraz umykającego dnia. Zapisano w „nim” wiele trudnych, smutnych chwil. Bardzo często odbierających nadzieje…

Kościółek w Momotach Górnych ma swoją historię, która bez względu na porę roku, czas stawia to samo pytanie – o zamyślenie nad tym co było, jest i będzie.

Były… wydarzenia, są… ludzie, będą… wspomnienia.

Przeglądając Księgę Gości odwiedzających kościół p.w. Św. Wojciecha w Momotach Górnych, naszym oczom nie umkną wpisy gości, pielgrzymów, których życie zaprowadziło właśnie tutaj, o którym pisze jedna z odwiedzających: „Niby skromnie, a jednak cudownie”, inny wpis: „Kiedy tutaj przyjeżdżam w okrągłe rocznice do Momot Górnych, w głębokim zamyśle mam zawsze postawę naszych żołnierzy i oficerów pod dowództwem płk Zieleniewskiego. Trudno przełknąć tę gorycz, którą przeżyli tutaj obrońcy naszej Ojczyzny. Na zawsze utkwi mi to w pamięci. Niech Bóg wynagrodzi im za te nieludzkie późniejsze cierpienia. Podziwiam również dzieło ks. Pińciurka” - Stalowa Wola, 20.09.2012 roku, czy „Tutaj od lat doznaję spokoju, jasności myśli” – pisze kolejna osoba odwiedzająca to miejsce. Bardzo wymowny jest zapis „Są miejsca i ludzie, których się nigdy nie zapomina” – takim miejscem jest ten kościół i ta miejscowość (Prywatne Gimnazjum nr 2 w Warszawie).

Ludzie…, którzy już na zawsze będą kojarzeni z tym miejscem. Ile nazwisk, dat, wydarzeń przykrył wczorajszy dzień, a ile powróci?

Ks. Kazimierz Pińciurek i jego dzieło, które z serca i z rąk powstało. Jest jeszcze pamięć o tych, „których nie ma. Bo nie wszystkim pomógł los. Wrócić z leśnych dróg”. Ta pamięć powraca każdego roku podczas kolejnej rocznicy zakończenia działań obronnych grupy płk. Tadeusza Zieleniewskiego.

Tekst i foto: Dorota Kozdra