środa, 23 sierpień 2017, Imieniny: Apolinarego, Filipa, Róży

Kreatywność - kompetencja czy talent

Kreatywność inaczej: pomysłowość, wynalazczość, odkrywczość, inwencja, inicjatywa, oryginalność, świeżość, śmiałość, można by tak wymieniać bez końca… To postawa, dzięki której każdy może łatwiej rozwiązywać swoje problemy. Kreatywność przejawia się w gotowości do tworzenia nowych pomysłów, wynajdowaniu oryginalnych rozwiązań i dlatego jest ona szczególnie ważna wśród umiejętności kształtowanych we współczesnej szkole.

W ćwiczeniach z kreatywności miała okazję uczestniczyć młodzież z naszego gimnazjum, kl. Id i Ic wraz z wychowawcami. Zajęcia odbyły się 14 czerwca w Bibliotece Pedagogicznej, która wraz z pracownikami Młodzieżowego Centrum Kariery, p. R. Flis i E. Felek przeprowadziła dla uczniów zajęcia. Młodzież skorzystała z kilku technik wspierających twórcze myślenie takich, jak burza mózgów, mapy myśli, czy metoda 6 kapeluszy Edwarda de Bono polegająca na spojrzeniu na dany problem z sześciu różnych perspektyw (m.in. emocji, faktów, podejścia optymistycznego i pesymistycznego) Kreatywność obecna jest zewsząd. Kreatywne może być ugotowanie dania według własnego pomysłu, przygotowanie wspólnego poczęstunku przy grillu. I właśnie tę i kilka innych poznanych umiejętności mieliśmy okazję sprawdzić w praktyce na spotkaniu. Grill w wykonaniu gimnazjalistów smakował wyjątkowo.

Spotkanie uatrakcyjnili niezwykle kreatywni seniorzy ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Janowie Lubelskim, pod kierownictwem p. Z. Widz-Baryły. Aktorzy-amatorzywystawili dla nas sztukę „Cztery wróżki”. Była to już kolejna odsłona prac teatru Tradycja, skupiającego członków tej organizacji.

Uczestnicy spotkania zgodnie potwierdzili, że każdy może być kreatywny. Jeśli uważa, że nim nie jest, może się tego nauczyć. Jak powiedział Frank Zappa (amerykański muzyk rockowy, jazzowy, wokalista) „Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty”. Zapraszamy na kolejne zajęcia!

A. Łopata; foto: R. Flis i E. Felek