czwartek, 19 lipiec 2018, Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława

Kulinarna podróż ze skarbami Ziemi Janowskiej

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejną edycją Smaków Ziemi Janowskiej  pt. „Kulinarne Skarby Ziemi Janowskiej”, czyli są to różne przepisy na Gryczaki, na potrawy na bazie kasz, sery, ciasta i nalewki. Przepisy pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim, które od 15 lat podczas Festiwalu Kaszy „Gryczaki” organizuje konkurs „Na potrawę regionalna” oraz „Na janowską nalewkę żurawinową”.

Jak czytamy we wstępie: „ Kulinarne specjały na bazie lokalnych produktów oprócz oczywistych doznań smakowych niosą ze sobą coś więcej. Uruchamiają wyobraźnię, przywołują wspomnienia, generują pozytywne emocję. Z jednej strony są elementem budującym tożsamość regionalną, z drugiej zaś wyznacznikiem udanego wypoczynku i ważnym czynnikiem turystycznym”.

Publikacja liczy 58 stron, zawiera około różnorodnych przepisów laureatów konkursu „Na potrawę regionalną” oraz „Na janowską nalewkę żurawinową”. Książeczka opracowana przez Gminę Janów Lubelski, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 19 „Wsparcie dla rozwoju w ramach inicjatywy LEADER” Poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność PROW 2014-2020. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zapraszamy w kulinarną podróż i zachęcamy do odkrywania najsmaczniejszych skarbów Ziemi Janowskiej.

Tekst i foto: Dorota Kozdra