środa, 18 październik 2017, Imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

NA FRONCIE WYZWAŃ: CISOWIANKA MAZOWIA MTB MARATHON W JANOWIE LUBELSKIM

Burzowy front przewalający się nad Lubelszczyzną mógł zniechęcić do startu w Janowie Lubelskim w kolejnym maratonie Mazovii. Ci śmiałkowie, którzy nie ulękli się piorunów i grzmotów, zapamiętają tę rowerową przygodę na długo.

Ekipa Cezarego Zamany sprawnie uporała się ze skutkami burzowego armageddonu i w dniu startu rowerowe miasteczko w przestronnym parku rozrywki Zoom Natury w Janowie czekało na kolarzy. Jedynym wspomnieniem gwałtownych nawałnic był przyjemny chłód i rześkie podmuchy wiatru.

Piękny przykład dali już hobbyści, którzy w ponad 100-osobowym peletonie nie tylko sprawnie pokonali urozmaiconą trasę. Przez ostatnie dwa kilometry toczyli niekończącą wydawałoby się walkę z przeciwnym wiatrem, wiejącym znad zalewu. Widoczna już wtedy meta przybliżała się ku nim wolno, co mogło działać na kolarzy demotywująco. Zawodnicy nie stracili jednak rezonu i naciskali na pedały do samego końca.

30-kilometrowy dystans Fit przebiegał nietradycyjnie, bo osobno od Mega i Giga. Kolarze ruszyli na południe, kierując się prosto na zielone janowskie lasy i najcenniejsze tamtejsze rezerwaty przyrody. Grzechem byłoby nie skorzystać z takiej okazji i nie puścić kolarzy przez tak cudowny zakątek polskiej przyrody. Wielkie podziękowania należą się Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie (Wydział Spraw Terenowych IV w Janowie Lubelskim), która wyraziła zgodę na trasę wytyczoną w takim kształcie.

Zawodnicy z Mega i Giga wystartowali na północ, gdzie czekała na nich uwielbiana i najbardziej chyba wyczekiwana w cyklu Mazovii trasa MTB. Decyzją Cezarego Zamany, dyrektora sportowego Cisowianka Mazovia MTB Marathon, start został przeprowadzony w nietypowy sposób. Wszystkie 10 sektorów startowych połączono w jeden, 200-osobowy peleton. Skojarzenia z peletonem zawodowych kolarzy z Tour de France jak najbardziej na miejscu. Po sygnale Zamany nastąpił wspólny, honorowy start i grupa zawodników przejechała przez centrum Janowa Lubelskiego. Była to swoista demonstracja i zarazem dowód, że w tym mieście tego dnia obchodzone jest rowerowe święto. Atmosferze ulegli nawet kierowcy: mimo że trasa przebiegała po drogach krajowych, nie dało się słyszeć żadnych klaksonów. Gromkie i częste były za to oklaski dla zawodników. Było tak uroczyście, że mimo odliczenia startu ostrego na granicy Janowa, zawodnicy nie od razu nadepnęli mocniej na pedały, jak by chcąc zatrzymać ten moment przejazdu.

Sielanka zakończyła się na pierwszym zjeździe. Za sprawą niespokojnej pogody wodne potoczki zgotowały zawodnikom pierwszą poważną błotną przeprawę. Późniejsze wyzwanie następowały bardzo szybko, jeden po drugim: podjazdy i niepewne, bo bardzo śliskie zjazdy nasilały się z kilometra na kilometr.

Czas dojazdu pierwszych zawodników z Giga (prawie trzy i pół godziny), pokazuje, że była to nie lada przeprawa. Szczególnie dla tych którzy kończyli maraton z czasem ponad 5 godzin.

Organizatorzy maratonu wyrażają wielkie uznanie dla ponad 30 policjantów z KPP Janów Lubelski i dla 8 zastępów OSP z Janowa Lubelskiego i Modliborzyce. Nad bezpieczeństwem kolarzy, przez ponad 8 godzin czuwało niemal 100 osób.

Kolejnym smaczkiem dla zawodników byli kibice z miejscowości, przez które przechodziła trasa. Z całych sił dopingowali oni tym umorusanym zaschniętym błotem MTBowcom.

„Klimat janowskiego maratonu jest niepowtarzalny i nie sposób sobie wyobrazić jego braku w cyklu w przyszłym roku. Dlatego pozwalam sobie zmienić oficjalne hasło tego regionu z Lubelszczyzna smakuje inaczej na Lubelszczyzna smakuje lepiej” podsumowuje maraton Cezary Zamana.

Cezary Zamana składa również wyrazy uznania dla autora trasy MTB, Marcina Kasprzaka z Bike Club Janów Lubelski

Burmistrz Janowa Lubelskiego, Krzysztof Adam Kołtyś także dał się poznać jako maratończyk. Towarzyszył maratonowi od samego początku: był na miejscu przed startem Hobby o godz. 10.00, a z pola bitwy schodził po godzinie 18.00, oklaskując ostatniego zawodnika.

Katarzyna Krakowiak
Zamana Group