środa, 15 sierpień 2018, Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii

„Na spotkaniu z wilkiem” – w obiektywie Andrzeja Blachy

Jak pachnie leśna roślinność zimową porą, jak budzi się ze snu zwierzyna? Czy można usłyszeć jak oddycha las? Jak uchwycić okruchy przyrody Lasów Janowskich, jej piękno i zapisać w fotograficznym kadrze? Na wyżej postawione pytania odpowiedzią jest wystawa „Fotografia natury” Andrzeja Blachy, jaką mamy przyjemność oglądać w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie.

W wernisażu, który odbył się 2 lutego 2018 roku, uczestniczyli m.in.: pracownicy janowskiego nadleśnictwa – Nadleśniczy Henryk Rążewski, znani fotografowie przyrody: Andrzej Wediuk – OEE, Marek Jawor, Wiesław Lipiec, Marcin Lenart, Robert Bijas, Grzegorz Szkutnik, Antoni Florczak, jak również Marek Piech - Kierownik Parku Krajobrazowego Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Lubelskim, Tomasz Wąsik -  Naczelnika Wydziału Spraw Terenowych IV w Janowie Lubelskim oraz Małgorzata Szkutnik i Ewa Flis – Martyniuk – Ośrodek Edukacji Ekologicznej.

Fotografować „leśne” zwierzęta to wyzwanie, ale i odwaga. To godziny spędzone w zakamarkach leśnych zaułków. Uchwycić w kadrze… te szczególne momenty, czasem i ułamki sekund. Prezentowana fotografia na wystawie to zwieńczenie ciężkiego trudu. To wstawanie w środku nocy, czy też we wczesnych godzinach rannych, by wyruszyć na spotkanie z przyrodą. Bardzo często fotografowie przyrody spędzają całą noc w lesie. Jak zaznacza Andrzej Blacha: „Od najmłodszych lat fascynowała mnie postać wilka. Wilk jest uosobieniem dzikości i tęsknoty za wolnością. Na wilka „czekałem” cztery miesiące w jednym miejscu, od września do stycznia, pojawił się w styczniu 2017 roku. Pamiętam, iż było -28 stopni. Ten moment, popatrzeć mu prosto w oczy. Takie chwile zdarzają się raz w życiu”.

Przedstawione zdjęcia leśnej zwierzyny, to prawie wszystkie, które występują w Lasach Janowskich, za wyjątkiem puchacza. Na jednej fotografii widzimy sarny, jelenie, na innej rysia, bociany, lisy, głuszca, borsuka, zająca i wilka. Prezentowane fotografie zapraszają nas nie tylko do wędrówek po Lasach Janowskich, jak również stawiają pytanie o tajemnice, które kryje las. Zwróćmy uwagę co prezentuje także tło ukazanej fotografii. Możemy zaobserwować pory roku wpisane w cykl życia leśnej zwierzyny. To żurawie przed jesiennym odlotem, to młode liski, to walka jeleni podczas rykowiska, a obok nas jest… również szelest wiosennych traw pokrytych poranną mgłą i dźwięk uśpionego dnia.

Andrzej Blacha na co dzień pracuje w Banku Spółdzielczym w Janowie Lubelskim. Od lat najmłodszych jest obserwatorem i miłośnikiem dzikiej przyrody Lasów Janowskich. Fotografowaniem zwierząt zajmuje się od 2014 roku. „Wspomnienia, które zapisały się podczas wykonywania tych zdjęć zostaną mi na całe życie” – podsumowuje Pan Andrzej.

Dodajmy, że otwarciu wystawy towarzyszyła promocja albumu o Lasach Janowskich „Nadleśnictwo Janów Lubelski – walory przyrodnicze” wydanego przez Wiesława Lipca – fotografa, leśnika, należącego do Związku Polskich Fotografów Przyrody.

W albumie zobaczymy różnorodne fragmenty drzewostanów nadleśnictwa w czterech porach roku, a także wybrane elementy jego bogatej fauny i flory oraz niektóre obiekty kulturowe i historyczne. Są tutaj również zdjęcia lotnicze. Autorami fotografii w albumie są: Wiesław Lipiec, Robert Bijas, Andrzej Blacha, Paweł Marczakowski, Rafał Siek i Grzegorz Szkutnik.

Zapraszamy na wizualną podróż do zakamarów Lasów Janowskich, na wystawę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej.

Tekst i foto: Dorota Kozdra