czwartek, 19 lipiec 2018, Imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza

Owoce "Potrzeby 2012"

W ramach programu profilaktycznego „POTRZEBA” realizowanego przez Gminę Janów Lubelski, czytelnicy biblioteki oraz wychowankowie świetlicy szkolnej Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim wzięli udział w autorskim programie „Poczytam Ci mamo” P. Wioletty Małysz i P. Katarzyny Podkańskiej. Pomysł zaczerpnięty z głośnej w mediach akcji „Poczytaj mi mamo” polega na zamianie ról. Tym razem dzieci poczytają rodzicom.

Życie w biegu wymaga zatrzymania się, zainteresowania naszymi „pociechami”, poświecenia im czasu. Bajka z morałem nawiązuje rozmowę, a wspólnie spędzony czas jednoczy i pozwala oderwać się od problemów dnia codziennego. Owocem zajęć jest nagranie słuchowiska dla dzieci ”Poczytam ci mamo”. Na płycie znaleźć można bajki takie jak: „Prawdziwy król”, „Podróż dookoła świata”, „Aniołek w klatce” a także obcojęzyczne: „The Princess and the frog” czy „Der Hase und der lgel”. W nagraniu wzięli udział uczniowie: Karolina Bardak, Kinga Kufel, Izabela Rząd, Justyna Wójcik, Mateusz Chmiel, Jarosław Jarosz, Dawid Jonak, Jakub Małysz, Jakub Pizoń, Agnieszka Łukasik oraz gość specjalny ks. kan. Jan Sobczak.

W ramach programu „POTRZEBA” zrealizowany został również projekt „Mamo, tato, co ty na to?”.Program objął cykl zajęć „Zagraj ze mną”, w ramach których odbyły się zajęcia opiekuńcze, wychowawcze, rekreacyjno-sportowe i artystyczne z wykorzystaniem najnowszych sposobów nauczania oraz edukacji poprzez zabawę i rozrywkę. Celem realizacji projektu było ukazanie wartości rodziny, rozwój kreatywności uczniów, zwiększenie świadomości zagrożeń młodego człowiek, na które narażony jest każdego dnia, a którym musi stawiać czoła, bo jak mówi Joseph Joubert:

„Młodzieży potrzeba bardziej przykładów niż krytyki”.

Tekst: Anna Jaremek