czwartek, 21 czerwiec 2018, Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Ratujmy stare nagrobki janowskiego cmentarza

W dniu 1 września, kiedy porządkujemy nasze groby przed mszą świętą odprawianą na cmentarzu na odpust Matki Bożej Siewnej, przy bramie cmentarnej  członkowie towarzystwa regionalnego będą sprzedawać znicze, z których dochód będzie przeznaczony na prace konserwatorskie przy ginących na naszych oczach pomnikach.

Jesteśmy grupą skupioną wokół Janowskiego Stowarzyszenia Regionalnego. Reprezentujemy różnorodne  zawody, ale łączy nas wspólny cel...  ocalenie zabytkowych nagrobków janowskiego cmentarza przed całkowitą zagładą. Początkowo skupiliśmy uwagę na rekonstrukcji i odczytywaniu przepięknych epitafiów. Z czasem... zaczęliśmy wykonywać drobne zabiegi kamieniarskie. Nasza praca stała się pożyteczna i potrzebna.  Przynosiła satysfakcję, ale prywatne środki są zbyt skromne by odnowić np. piękny pomnik nagrobny przedwojennego burmistrza, lekarza, artysty, nauczyciela czy też rzemieślnika. Gospodarczym sposobem wykonaliśmy renowacje nagrobka ŚP. Adolfa Estreichera, członka  patriotycznej, zasłużonej rodziny dla kultury i nauki polskiej. Nasza praca to również badanie archiwaliów. Chcemy stworzyć bazę informacji o życiu,  znaczeniu Ich pracy  dla rozwoju okolicy. Okazuje się, że mamy wspaniałych poprzedników, mieszkanców dawnego historycznego Janowa. Chcemy zachować pamięć o Nich i zadbać o należyte miejsce w zbiorowej pamięci miasta. Bo jak nie my Janowianie, to kto to uczyni?

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy widzą sens naszego działania i prosimy o materialne wsparcie.

W dniu 1 września, przy bramie cmentarnej  członkowie towarzystwa regionalnego będą sprzedawać znicze, z których dochód będzie przeznaczony na prace konserwatorskie przy ginących na naszych oczach pomnikach.

Z wyrazami szacunku czlonkowie JSR