środa, 18 październik 2017, Imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

Spektakl teatralny ,,Zmierzch Demonów”

Na zaproszenie Stowarzyszenia Porozumienia Inicjatyw Samorządowych w niedzielne popołudnie 11 czerwca br. w Janowie Lubelskim gościł teatr studencki „Dobry wieczór” działający przy WSKSiM w Toruniu, który zaprezentował widzom Janowskiego Ośrodka Kultury spektakl ,,Zmierzch demonów” - dramat Romana Brandstaettera o czterech ostatnich dniach (27-30 kwietnia 1945 r.) życia Adolfa Hitlera w bunkrze pod Kancelarią III Rzeszy.

Reżyserem spektaklu jest redemptorysta o. Dariusz Drążek CSsR. Sztuka porusza problem funkcjonowania zła jako konsekwencji ludzkich wyborów, postawy człowieka wobec śmierci cudzej i własnej, kodeksu etycznego obserwatora zdarzeń. Tytułowy zmierzch dotyczy zarówno upadku demonów-bohaterów w osobie oprawców II wojny światowej, jak i klęski zgubnych ideologii. Spektakl teatralny był możliwy do zaprezentowania janowskiej publiczności dzięki realizacji projektu pod nazwą ,,Teatr środkiem przekazu literatury i kultury narodowej” wsparty środkami finansowymi Powiatu Janowskiego, Stowarzyszenia Porozumienie Inicjatyw Samorządowych oraz Biura Poselskiego prof. Mirosława Piotrowskiego - posła do Parlamentu Europejskiego. Przedstawienie podczas dwóch pokazów obejrzało blisko 400 osób.

Zarząd Stowarzyszenia; foto: archiwum Stowarzyszenia, Krzysztof Rząd