wtorek, 25 wrzesień 2018, Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

Spotkanie opłatkowe

Tradycyjnie, jak co roku w wieczór Trzech Króli Stowarzyszenie Porozumienie Inicjatyw Samorządowych wspólnie z Posłem do Parlamentu Europejskiego prof. Mirosławem Piotrowskim zorganizowało w Janowie Lubelskim spotkanie opłatkowe, na które w tym roku przybyło 178 osób. Wśród przyjaciół i sympatyków prof. Piotrowskiego, i janowskiego Stowarzyszenia byli goście z całego województwa. Przybyli księża z okolicznych parafii, politycy z Posłem RP Jerzym Bieleckim na czele, samorządowcy a przede wszystkim laureaci konkursu plastycznego, zorganizowanego przez pracowników biura europosła w Janowie Lubelskim - na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową dla dzieci ze szkół podstawowych powiatu janowskiego. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem i zgromadził ponad 300 prac. Jury miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców, bo wiele prac było wręcz kapitalnych. By docenić zaangażowanie i pracę młodych twórców prof. Mirosław Piotrowski fundator nagród dla zwycięzców postanowił, że oprócz głównych nagród przyznane zostały także wyróżnienia.

W pierwszej kategorii – uczniowie z klas 1-3, główna nagroda przypadła Natanielowi Janikowi z trzeciej klasy PSP w Modliborzycach. Drugą nagrodę zdobył Hubert Oleksak, pierwszoklasista z PSP w Momotach Górnych, zaś trzecie miejsce zajął Dominik Sulowski, uczeń pierwszej klasy PSP w Chrzanowie.

W drugiej kategorii, wśród uczniów klas 4 – 7, pierwsze miejsce zajął piątoklasista Karol Kiszka z PSP w Krzemieniu. Na drugim miejscu znalazł się Antoni Rosiński, szóstoklasista z PSP z Oddziałami Integracyjnymi z Janowa Lubelskiego. Trzecie miejsce przypadło dwojgu uczniom: Mai Gzik z czwartej klasy PSP w Krzemieniu i Tomaszowi Widzowi uczniowi piątej klasy PSP w Godziszowie Pierwszym.

Zwycięscy poszczególnych kategorii nagrodzeni zostali wspaniałymi elektronicznymi zabawkami, tabletami i klockami Lego.

W obu tych kategoriach dodatkowo wyróżniono dwadzieścioro dzieci. Otrzymały one drobne upominki i maskotki.

W świąteczny nastrój uczestników spotkania wprowadziła koncertem kolęd p. Monika Rapa - Stypendystka Stowarzyszenia „Razem dla Lubelszczyzny”.

Z inicjatywy Grzegorza Flisa, prezesa Stowarzyszenia Porozumienie Inicjatyw Samorządowych dla gości i członków Stowarzyszenia uroczyste spotkanie poprzedził wykład europosła Mirosława Piotrowskiego „O przyszłości Unii Europejskiej”. Omawiając bieżącą sytuację polityczną profesor Piotrowski odniósł się do idei, jaka przyświecała twórcom Unii
– solidarności i współpracy międzynarodowej, co nie oznaczało utraty tożsamości narodowej państw członkowskich.

Ojcowie założyciele zawsze  odwoływali się do korzeni chrześcijańskich Europy i naszym zadaniem jest stanąć w obronie naszej historii, choćby poprzez aktywne działanie w ruchu Europa Christi – przeciwstawiajcemu się  najnowszej modzie w szeregach posłów do PE – komunizującemu ruchowi promującemu idee Spinellego”.

Wszyscy uczestnicy spotkania zostali obdarowani przez prof. Piotrowskiego i Grupę EKR upominkami świątecznymi, wśród których znalazły się m.in. książki Profesora
pt. „Europo co dalej” oraz „Zmierzch Europy”, w których to znalazły się wygłaszane przez Profesora w Radiu Maryja felietony – „Myśląc Ojczyzna”.

Tekst i foto: Stowarzyszenie Porozumienie Inicjatyw Samorządowych