czwartek, 16 sierpień 2018, Imieniny: Joachima, Rocha, Domarada

Sztandar dla Zespołu Szkół w Białej

Dnia 16.09.2012 r. odbyło się poświęcenie sztandaru dla Zespołu Szkół w Białej, w której znajduje się Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki i Publiczne Gimnazjum.

Całą uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. Ksiądz proboszcz Jacek Staszak dokonał poświęcenia sztandaru. Oprawę mszy świętej przygotowali rodzice, nauczyciele i uczniowie. Następnie przy dźwiękach orkiestry nastąpił uroczysty przemarsz do Zespołu Szkół w Białej. Na czele kolumny niesiono nowy sztandar.

Na placu szkolnym pani dyrektor Alina Ułanowska powitała wszystkich gości, rodziców, uczniów i mieszkańców. Rodzice przekazali sztandar pani dyrektor, która następnie przekazała go Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu. Na awersie Sztandaru, na niebieskim tle znajduje się wizerunek Tadeusza Kościuszki oraz nazwa szkoły: Publiczne Gimnazjum Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Białej. Na rewersie, na czerwonym tle, znajduje się Godło Polski – Orzeł Biały w koronie, a wokół ważne słowa - Bóg Honor Ojczyzna. Uczniowie Zespołu Szkół w Białej złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar.

Wyrazem szacunku i uznania dla honorowych gości było wbicie pamiątkowych gwoździ oraz wpis do Księgi Pamiątkowej.

Na tę historyczną uroczystość uczniowie Zespołu Szkół w Białej przygotowali część artystyczną. W montażu słowno-muzycznym przybliżyli historię założenia szkoły oraz życie i działalność patrona Tadeusza Kościuszki. Uczniowie gimnazjum zatańczyli „Poloneza”, a szkoły podstawowej „Krakowiaczka” i „Marsz Radeckiego”. Młodzież za swój występ została nagrodzona gromkimi brawami.

Dzień 16 września 2012 roku zapisze się w historii Zespołu Szkół w Białej jako jeden z najważniejszych.

Kinga Nowak