piątek, 23 czerwiec 2017, Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera

Tropem Sherlocka Holmesa na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym

Wczoraj tj. 19 kwietnia gimnazjaliści zmierzyli się z wiedzą z zakresu języka polskiego, historii i WOS. Dzisiaj – 20 kwietnia uczniowie zmagali się z zadaniami z zakresu nauk przyrodniczych i matematyki. Na rozwiązanie testu z biologii, geografii, chemii i fizyki mieli 60 minut. Natomiast część matematyczna, która rozpoczęła się o godzinie 11.00 trwała 90 minut. Na dzisiejszym egzaminie gimnazjalnym pojawiły się m.in. takie tematy jak: wpływ surowców mineralnych na rozwój przemysłu, szczepienia ochronne, fotosynteza, czy rozcieńczanie stężonego kwasu. Zdania uczniów na temat egzaminu są różne. Jedni uważają, że w tym roku „królowa nauk” nie była trudna, inni zaś są zdania, że część przyrodnicza nie należała do łatwych.

Wczorajszy dzień był dniem nauk humanistycznych. Pytania o czasy antyczne, religijne, style architektoniczne, zadania związane z epokami to m.in. zagadnienia z historii.  Natomiast pytania o samorząd, konstytucję RP, czy Unię Europejską dominowały w części dotyczącej WOS-u.

W tym roku tematem rozprawki na egzaminie z języka polskiego było pytanie – „Czy marzenia mają moc sprawczą?”. W zeszłym roku pytania dotyczyły powieści Henryka Sienkiewicza, w tym roku gimnazjaliści wyruszyli drogą poszukiwań „Sherlocka Holmesa”, oraz fraszek Jana Kochanowskiego.

Jutro tj. 21 kwietnia – język obcy nowożytny (o godzinie 9.00 poziom podstawowy, zaś o 11.00 poziom rozszerzony).

Tekst i foto: Dorota Kozdra