poniedziałek, 18 grudzień 2017, Imieniny: Gracjana, Bogusława, Laurencji

„Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2017”. Prezentacja węzłów żeglarskich w Parku Rekreacji Zoom Natury

W wakacyjnej scenerii Parku Rekreacji Zoom Natury nad Janowskim Zalewem, w niedzielne popołudnie 23.07.2017 r. odbyła się prezentacja węzłów żeglarskich. Wykonawcą była Załoga „Okoni” z Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim. Wypoczywający i turyści mogli zapoznać się i praktycznie spróbować sztuki wiązania 10 podstawowych węzłów.
Wg Wikipedii węzeł to sposób wyginania i przeplatania materiałów wokół samych siebie, czy innych przedmiotów. Materiały mogą być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, mineralnego i mieszane. Węzeł służy do łączenia, mocowania oraz skracania lin, sznurków czy innych podobnych materiałów poprzez odpowiednie wiązanie lub przeplatanie. Może służyć do łączenia ze sobą dwóch lub więcej lin, mocowania lin do innych przedmiotów czy do formowania pętli. Węzły dzielą się na: pogrubiające, łączące (o jednakowej i różnej grubości), mocujące i pozostałe – np. węzeł ratowniczy, buchta.
Fachowe węzły stosowane są w żeglarstwie, alpinizmie, ratownictwie, harcerstwie, budownictwie, rolnictwie, itp. Jeszcze niedawno węzłem była tak zwana podwiązka. Nadal stosowane są węzły do zawiązywania sznurówek.
Warto nadmienić, że w ramach szkolenia żeglarskiego „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2017” dla uczniów klas sportowych PSP w Janowie Lubelskim uczniowie klasy IV powinni znać minimum 4 węzły, natomiast uczniowie klasy V – 10 węzłów.
Pod koniec prezentacji w Zoom Natury przydała się znajomość meteorologii, pozwalająca ocenić rodzaj i wielkość zbliżających się chmur. Trafna ocena pozwoliła delegacji KŻ „ZEFIR” uniknąć zagrożenia silnego wiatru i ulewy. Pierwsze krople oczekiwanego przez rolników deszczu zastały całą ekipę już w bezpiecznej Przystani.

Prezentacja i ćwiczenia były realizacją zadania publicznego „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2017” realizowanego w Klubie Żeglarskim „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.

Antoni Sydor
Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim
Janów Lubelski, 05.08.2017 r.

Foto: Ryszard Grzegórski, Jarosław Makuch