czwartek, 20 wrzesień 2018, Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

X Jubileuszowy Turniej Szachowy

W tym roku mija 10 lat, jak zawiązała się sekcja szachowa w Janowie Lubelskim. Inicjatorem był niżej podpisany. Przy wydatnej pomocy dyrektora Janowskiego Ośrodka Kultury Łukasza Drewniaka można było przystąpić do organizacji turniejów. Pierwszym turniejem był turniej w ramach Grand Prix Lubelszczyzny. Dużą pomoc okazywał cały czas ówczesny prezes Lubelskiego Związku Szachowego Zbigniew Pyda.

Ze strony naszych władz, a szczególnie Burmistrza Janowa Lubelskiego Krzysztofa Kołtysia mieliśmy duże wsparcie moralne i finansowe.

Ze strony finansowej, podporą naszej działalności są nasi niezawodni sponsorzy, a mianowicie: Zakład Przetwórstwa Mięsa „Matthias” z Kolonii Zamek, PPU „Inżbud” z Janowa Lubelskiego, Zakład Drzewny Jan Rząd z Momot Górnych, Usługi Transportowe Janusz Lewandowski z Dąbrowicy, Powiatowy Bank Spółdzielczy oraz PHU Roman Oleszko i Sklepy „Uroda” Jerzy Dudek.
Nad całą organizacją turniejów pieczę sprawowało Stowarzyszenie Kulturalno – Sportowe „Pegaz” oraz Janowski Ośrodek Kultury.

Oprócz turniejów w ramach Grand Prix, dużą popularnością cieszyły się też nocne maratony szachowe. Po siódmym takim turnieju, zrezygnowano z dalszej organizacji na rzecz innych dziennych różnych turniejów szachowych.

Oprócz turniejów, zorganizowane były też zajęcia nauki gry w szachy dla dzieci i młodzieży szkolnej. Dużą pomoc w tym zakresie otrzymaliśmy od Burmistrza Janowa Lubelskiego Krzysztofa Kołtysia.

Dzięki różnym takim formom, zainteresowanie grą w szachy zaczęło powoli rozwijać się. Dużą rolę w propagowaniu tej dyscypliny sportu pełnią rodzice. Należy im się za to duże podziękowanie.

Na X Jubileuszowy Turniej Szachowy zgłosiło się 59 szachistów z województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz 5-ciu z Ukrainy.

Według listy startowej i posiadanych rankingów faworytami byli szachiści z Ukrainy, szczególnie arcymistrzowie Golubka Petro i Koziak Vitali. Do walki o czołowe miejsca mogli też się włączyć szachiści z Lublina.

Pierwsze trzy rundy to etap wstępnego dzielenia zawodników pod względem siły gry. Dalsze rundy powoli decydowały już o ostatecznej kolejności.

Po czterech rundach bez straty punktów byli: Golubka Petro z Ukrainy oraz Michał Mirosław i Paweł stoma obaj z Lublina. Partia pomiędzy Golubką oraz Mirosławem zakończyła się remisem, a przy wygranej Pawła Stomy, liderem po pięciu rundach został ten ostatni. W szóstej rundzie przegrywa Stoma z Golubką. Liderem zostaje Golubka – 5,5 pkt., potem jest Stoma, Mirosław i Koziak mają po 5 pkt. Z Janowiaków najlepszy jest Koczułap Franciszek – 4 pkt., Swacha Jan, Bielak Szczepan, Świta Filip, Dębczak Marek i Koczułap Magdalena po 3 pkt.

Po siódmej rundzie liderem jest nadal Golubka Petro. Za nim trwa zacięta walka w czołówce. O pól punktu mniej mają: Stoma, Mirosław, Koziak i Nester Ihor. Dalsze pół punktu mniej mają: Malaniuk Vladimir, Strzałka Jerzy z Biłgoraja, Łobejko Rafał, Polkowski Piotr i Motor Marta – wszyscy z Lublina. Siódma runda nie przyniosła większych zmian u Janowiaków. Ostatnia dziewiąta runda przyniosła ostateczne rozstrzygnięcia.

Zwycięzcą turnieju został szachista z Ukrainy Golubka Petro. Drugie miejsce zajął Grzelak Artur, a trzecie Koziak Vitali z Ukrainy. Dalsze miejsca zajęli: Mirosław Michał, Stoma Paweł, Łobejko Rafał.
Janowiacy zajęli następujące miejsca: Jan Swacha – 16, Dębczak Marek – 28, Koczułap Franciszek – 33, Bielak Szczepan – 43. Najlepszym naszym juniorem był Świta Filip – 46. Najlepszą naszą juniorką została Koczułap Magdalena – 48.

Zawody sędziował Krzysztof Góra – prezes Lubelskiego związku Szachowego.

Podczas zawodów zawodnicy mieli cały czas napoje zimne i gorące, a w połowie turnieju zostali poczęstowani gorącą zupą.

Następny turniej zostanie zorganizowany w ostatni tydzień sierpnia na terenie Ośrodka Sportowego „Almatur”w Janowie Lubelskim.

Opracował: Jan Swacha