piątek, 27 kwiecień 2018, Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława

Zuzanna, Julia, Wojciech, Mikołaj najpopularniejsze imiona w 2017 roku

Od wielu lat w rankingu najpopularniejszych imion dzieci urodzonych w janowskim szpitalu, mowa o dziewczynkach dominuje Zuzanna i Julia. Całkowicie inaczej wygląda kwestia imion chłopców. W 2015 roku był to Szymon, Jakub i Kacper, w 2016 roku Szymon, Jakub, Mikołaj, natomiast w 2017 roku dominowało imię Wojciech. Natomiast mówiąc tu o dziewczynkach do Zuzanny i Julii dołączyła Amelia, Aleksandra, Nikola, Alicja, zaś do Wojciecha i Mikołaja dołączył Marcel, Dawid, Franciszek. Do listy najbardziej popularnych imion należy dopisać Jakuba, który znalazł się na ósmy miejscu. Przypomnijmy, że Jakub jest jednym z najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce od 15 lat. Na ósmy miejscu znalazła się również Lena, która była najpopularniejszym imieniem nadawanym w 2014 i 2015 roku. W pierwszej dziesiątce znalazła się także Hanna, Oliwia, Laura.

Ciekawostka jest tutaj fakt, iż w poprzednich latach imię Wojciech nie uplasowało się nawet w pierwszej dziesiątce, a w 2017 roku było na pierwszym miejscu.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że coraz bardziej odchodzi się od imion obcego pochodzenia, których raczej nie przybywa, a ubywa. W tym roku można było „spotkać” jedynie takie imiona, jak: Nina, Oskar, Eryk, Oliwier, Emilian, Natan, Aurelia, Alan, Liwia, Alex. Być może spowodowane jest to sytuacją, iż rodzice nadają swoim dzieciom coraz częściej imiona po swoich krewnych. Toteż zauważymy, że wśród imion, jakie zostały nadane w minionym roku można odnotować: Stanisława, Jana , Krzysztofa, Aleksandra, zaś wśród dziewczynek będzie to: Maria, Jadwiga, Michalina.

Jak podają dane statystyczne Urzędu Stanu Cywilnego w janowskim szpitalu  - w roku 2015  urodziło się 306 dzieci, w 2016 roku – 277, w 2017 roku – 260.  W tym, w 2017 roku urodziło się 139 dziewczynek i 121 chłopców.

Tekst i foto: Dorota Kozdra