piątek, 15 listopad 2019, Imieniny: Alberta, Leopolda, Odalii

14 Października - Święto Edukacji u Witosa

Kto zdobytą wiedzę pielęgnuje,
a nową bez ustanku zdobywa,
ten może być nauczycielem innych
                Konfucjusz

14 PAŹDZIERNIKA - ŚWIĘTO EDUKACJI

Dzień 14 października kojarzy się uczniom nie tylko z czasem wolnym od zajęć dydaktycznych, ale także ze świętem edukacji, dlatego też 11 października br. młodzież Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa pod kierunkiem Pań Anny Korgi i Izabeli Mak przygotowała apel uświetniający wydarzenie historyczne, jakim było powołanie przez sejm w 1773 r. nowej instytucji – Komisji Edukacji Narodowej.
Uroczystość rozpoczęto o godzinie 11.00 na placu szkolnym. Wśród zebranych znaleźli się zaproszeni goście – Pani Monika Gałus, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, pracownicy obsługi i administracji oraz młodzież.
Po odśpiewaniu Hymnu państwowego, wskazani wcześniej uczniowie powitali wszystkich przybyłych na akademię. Następnie głos zabrali: Pani Dyrektor – Teresa Biernat, ks. dr Waldemar Olech oraz Pani Monika Gałus – przewodnicząca Rady Rodziców.
Wszyscy przedmówcy zwrócili uwagę na ogromną rolę szkoły i nauczycieli w życiu każdego człowieka, wyrazili wdzięczność osobom działającym w tej placówce za dotychczasową pracę i życzyli dalszej wytrwałości oraz sukcesów.
Podczas przemowy Pani Dyrektor wręczyła nagrody wybranym nauczycielom, podkreśliła jednak, że wszyscy pracownicy szkoły zasługują na wyróżnienie, czego wymiernym dowodem są sukcesy uczniów na polu naukowym i sportowym. Pani Dyrektor przemawiając odniosła się także do elementu scenografii – symbolu drzewa, którego korzenie stanowiła dyrekcja szkoły, pień grono pedagogiczne oraz pracownicy obsługi i administracji, a konary uczniowie wszystkich klas. Soki krążące w drzewie, stanowiące oznakę jego życia, tutaj stały się symbolem współpracy społeczności szkolnej.
Swoją wdzięczność wyrazili także uczniowie, którzy przygotowali część artystyczną.
W programie znalazły się wiersze recytowane przez uczennice klasy III techniku log. i geod.  – Patrycję G., Agnieszkę S., Patrycję S., Izabelę K. oraz występy wokalne – Julii K. (kl. IV log 1), Natalii W. (kl. IV log 2) oraz  Dawida M. (kl. III tech. żyw. i usł. gastr.). Prezentacji towarzyszyła zarówno refleksja, do której zachęcały słowa piosenek, m. in. K. Prońko ,,Jesteś lekiem na całe zło,/ I nadzieją na przyszły rok …”, jak i dobra zabawa – szczególnie podczas konkursu przygotowanego dla uczniów najstarszych klas, sprawdzającego m.in. ich wiedzą na temat historii szkoły. Co ważne, starcie konkursowe wywołało wiele pozytywnych emocji nie tylko wśród uczestników, ale także nauczycieli. Konkurs wygrał zespół klasy III liceum ogólnokształcącego, niemniej jednak przegranych nie było, bo wszyscy reprezentanci zostali nagrodzeni.
Na koniec nasi konferansjerzy w imieniu młodzieży złożyli wszystkim pracownikom szkoły życzenia wytrwałości w dalszej pracy i jak największej satysfakcji z kształtowania osobowości wychowanków, natomiast tym, którzy zakończyli pracę – ludzkiej wdzięczności. Uczniowie dziękowali za to, co dzięki nauczycielom zdołali odkryć i poznać.
    W tak miłej atmosferze czas szybko upłynął i wszyscy zgromadzeni około godziny 12.00 wrócili do swoich obowiązków w myśl maksymy M. Twaina: Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać.

Tekst: A.Korga