środa, 14 listopad 2018, Imieniny: Rogera, Serafina, Agaty

"Bezpieczne wakacje 2012" - bezpieczne zachowanie

1.Bezpieczny wypoczynek nad wodą!

• korzystaj z kąpielisk strzeżonych.
  • nigdy nie kąp się sam.
  • nie wchodź do wody po alkoholu.
  • gdy idziesz do wody, nie proś o popilnowanie rzeczy przygodnych osób taka sytuacja często kończy się ich utratą.
  • po długim leżeniu na słońcu nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie – rób to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
  • nie skacz do płytkiej wody oraz o niezbadanym dnie – taki skok może skończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem.

2. Bezpieczeństwo na koloni lub obozie

• nie nawiązuj kontaktu z osobami nieznajomymi bądź nowopoznanymi, takie znajomości mogą być niebezpieczne.
  • miej świadomość, iż wakacje często sprzyjają pierwszym kontaktom z narkotykami, alkoholem lub papierosami, wiesz przecież, że spożywanie alkoholu, palenie papierosów lub zażywanie narkotyków niesie za sobą nieodwracalne skutki.
  • w trakcie dyskotek nigdy nie przyjmuj poczęstunków od nieznajomych, zawsze miej w zasięgu wzroku swój napój, aby uniknąć przykrej niespodzianki.
  • unikaj również kontaktu ze zwierzętami, które są nosicielami wścieklizny.

3. Zagrożenia wynikające z zażywania narkotyków lub środków odurzających

• pamiętaj, że posiadanie, zażywanie i sprzedaż narkotyków jest przestępstwem.
  • nie przyjmuj poczęstunków od nieznajomych, stanowczo odmawiaj.
  • o pojawieniu się narkotyków powiadamiaj opiekuna.

4. Zagrożenia wynikające ze spożywania alkoholu.

• spożywanie alkoholu, palenie papierosów jest przejawem demoralizacji, narażasz się ponadto na ryzyko stania się ofiara przestępstwa lub jego sprawcą.
  • zdecydowanie odmawiaj propozycji spożycia alkoholu.
  • miej świadomość, że każdy rodzaj alkoholu działa na organizm tak samo, znosząc kontrolę świadomości zachowania i opóźniając reakcję.

5. Ryzyko zagrożenia przypadkowymi kontaktami seksualnymi.

• unikaj miejsc ustronnych, nieoświetlonych i bezludnych.
  • nie obdarzaj zaufaniem nieznajomych.
  • jeżeli napad stanie się faktem krzycz głośno np. „pali się”, „pożar”, to odstraszy sprawcę.

Info: KPP w Janowie Lubelskim