środa, 22 styczeń 2020, Imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

Pogoda w Janowie

Budowa obwodnicy Janowa Lubelskiego oficjalnie rozpoczęta

Symbolicznym wkopaniem łopaty dnia 9 września br. oficjalnie rozpoczęto budowę obwodnicy Janowa Lubelskiego. Dla naszego miasta jest to historyczna chwila, na którą mieszkańcy czekali dokładnie dziesięć lat, od 2009 roku, w którym to z nieokreślonych przyczyn prace nad realizacją inwestycji - budowy S19 zostały przerwane.

Droga jest fragmentem trasy S19 oraz międzynarodowego szlaku transportowego Via Carpatia. Uczestniczący w otwarciu byli zgodni, że budowa tej drogi będzie miała wpływ na rozwój gospodarczy i turystyczny miast przez które „przebiega”.

Burmistrz Janowa Lubelskiego nie ukrywał, że dzięki budowie S19 znikną korki w mieście. Przypomnijmy, że przez Janów Lubelski przebiegają dwie drogi krajowe D19 i D74. Krzysztof Kołtyś podkreślił, że „obwodnica Janowa Lubelskiego będzie fragmentem wielkiego korytarza międzynarodowego Via Carpatia i rozwiąże nie tylko problemy komunikacyjne naszego miasta, ale stanie się dla nas oknem na świat komunikacyjny, jak również gospodarczy. Przez te lata, kiedy czekaliśmy na budowę obwodnicy, budowaliśmy, uzbrajaliśmy tereny inwestycyjne i dzisiaj S19 przebiega przez nasze tereny inwestycyjne. Mam nadzieję – mówił Krzysztof Kołtyś, że tak dla naszych mieszkańców ta trasa będzie oknem na świat, tak dla inwestorów Janów Lubelski stanie się tym miejscem w Polsce i w świecie, w którym warto będzie zainwestować,  mamy bardzo dobrze przygotowane tereny inwestycyjne – podkreślił Burmistrz”.

Podobnego zdania był Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, który  zaznaczył, że jesteśmy świadkami kolejnego etapu rozwoju infrastrukturalnego i co za tym gospodarczego Lubelszczyzny. Budowa S19 jest szansą na rozwój miasta, na nowe miejsca pracy. „Zmieni się nie tylko oblicze regionu, ale znikną problemy komunikacyjne, które ze względu na ruch tranzytowy widoczne są w Janowie Lubelskim – wskazał Jerzy Bielecki Poseł na Sejm RP, który w mieniu mieszkańców miasta i jako jego mieszkaniec podziękował za realizowaną inwestycję. Jerzy Bielecki nie ukrywał, że rozpoczęcie prac na odcinku „janowskim” jest bardzo ważną chwilą dla Janowa Lubelskiego, jak również dla naszego Powiatu”.

O wyrównam poziomie rozwoju i szansie dla Polski Wschodniej mówił Wicepremier Jacek Sasin, wskazując, że „to droga, która da potężny impuls rozwojowy terenom na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu. Stanie się kręgosłupem komunikacyjnym Polski wschodniej, od którego będą odchodzić - mówiąc obrazowo – żebra połączeń, dróg ekspresowych, do głównych miast naszego regionu”.

Obwodnica Janowa Lubelskiego będzie miała 7 km długości. Przebiegać będzie po zachodniej stronie miasta, z dwoma węzłami zjazdowymi do Janowa Lubelskiego (węzeł Janów Lubelski Północ, węzeł Janów Lubelski Południe). Przypomnijmy, że będzie to dwupasmowa droga ekspresowa z opcją rozbudowy do 3 pasa. Na odcinku „janowskim” będzie pięć przejść dla zwierząt, dwa MOP –y, czyli miejsca obsługi podróżnych.  W ramach zadania powstaną również 3 wiadukty w ciągu drogi ekspresowej, 1 wiadukt nad drogą ekspresową, 1 most, 3 przepusty dla płazów.

W poniedziałkowym wydarzeniu uczestniczyli m.in. Wicepremier Jacek Sasin, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wiceminister Rafał Weber, Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Mirosław Czech - Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie, Senator Grzegorz Czelej, Poseł na Sejm RP Jerzy Bielecki, Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś, Starosta Janowski Artur Pizoń, Wicestarosta Janowski Michał Komacki, Przewodniczący Rady Powiatu Sławomir Dworak, Zastępca Burmistrza Czesław Krzysztoń.

Roboty wykonuje Mota Engil Central Europe, która prowadzi prace ziemne. Natomiast firma Strabag (na kolejnym odcinku tj. do węzła Lasy Janowskie) porządkuje teren po wycince drzew i wytycza przebieg przyszłej trasy w terenie. Gromadzone jest również kruszywo potrzebne do realizacji inwestycji. Ten stan prac możemy zaobserwować w miejscowości Borownica/k Janowa Lubelskiego. Równolegle prace trwają również na odcinku Modliborskim.

Tekst i foto: Dorota Kozdra

Aby powiększyć proszę kliknąć w zamieszczoną mapę.

 

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www