poniedziałek, 18 marzec 2019, Imieniny: Józefa, Bogdana, Laili

Członkowie KT PTTK „Ziemia Janowska” w Muzeum Sanktuarium Maryjnego w Janowie Lubelskim - 2018

W słoneczny i mroźny, listopadowy poranek (28.11.2018 r.) grupa członków i sympatyków Koła Terenowego PTTK „Ziemia Janowska” odwiedziła Muzeum Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej w Janowie Lubelskim.

Muzeum i Sanktuarium usytuowane są w zabytkowym, barokowym (we wnętrzach rzeźby rokoko) kościele parafialnym (Kolegiacie) Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Jana Chrzciciela przy ul. Szewskiej. Obiekty (w tym również Kaplica Zjawienia, Plac Maryjny i Dom Parafialny) mieszczą się przy Rynku Starego Miasta i obok znajdującego się na Rynku Dworca Autobusowego.

Grupę oprowadzał sam Proboszcz Parafii, Dziekan Dekanatu Janowskiego, Prepozyt (Przewodniczący) Kanoników Kapituły Kolegiackiej, Kustosz Sanktuarium - ks. dr Jacek Staszak, jak się okazało znakomity historyk i przewodnik.

Zwiedzanie rozpoczęto od spotkania w rozświetlonej, przepięknej nawie głównej i w prezbiterium przed ołtarzem głównym z cudownym obrazem Matki Bożej Różańcowej Łaskawej. Tam usłyszano historię objawień, kościoła, zakonu, parafii, dekanatu i kolegiaty. Było to związane z objawieniami (1639 r. i 1645 r. ), założeniem miasta (1640 r.), pierwszą kaplicą i obrazem Matki Bożej (1647 r.), osiedleniem o.o. Dominikanów (1660 r.), budową kościoła (1694 r. – 1742 r.), kasacie Zakonu (1864 r.), przeniesieniem Parafii z Białej (1867 r.), koronacją obrazu Matki  Bożej (1985 r.), nadaniu kościołowi tytułu Kolegiaty i powołaniu Kapituły Kolegiackiej (2015 r.). Usłyszano też o twórczym wpływie Ordynacji Zamojskiej i mieszkańców na losy miasta i miejsca wiary.

Przeniesieniem w minione czasy był spacer po części dawnego klasztoru. W mrocznych obchodach zapoznano się z pierwotnym i współczesnym przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń, w tym wirydarza (wewnętrznego dziedzińca okolonego obchodami), roli umieszczonych tam obrazów przedstawiających historię zakonu ale też artystyczną wizję cudów i alegorie, również teraz stanowiące wskazówki praktyk wiary.

Następnie wąskimi schodami przy Zakrystii sprawnie udano się do Muzeum, mieszczącego się w największym pomieszczeniu dawnego zakonu. Tam z ciekawością obejrzano zgromadzone sprzęty liturgiczne i pomocnicze, pamiątki oraz galerię fotografii miejscowych  proboszczów.

W rozmowie ks. Kustosz wspomniał o dawnej roli Przeora w porównaniu do obecnych zadań Proboszcza i Kustosza, w tym  starań o środki finansowe na zachowanie zabytkowych obiektów i utrzymanie blasku świątyni - by wierni, pielgrzymi i turyści mogli podziwiać dzieło naszych przodków. Poinformował też o rozpoczęciu modernizacji jednego z obiektów Parafii z przeznaczeniem na funkcjonalne Muzeum.

Na zakończenie składano podziękowania, dzielono się pozytywnymi wrażeniami ale też wspominano indywidualne związki z janowskim kościołem i wydarzeniami w jego historii. Wielu podkreślało, że do tej pory nie miało okazji takiego zapoznania się ze skarbem jaki w naszym mieście posiadamy.

Warto o tym wiedzieć.

P.s.

Po zwiedzaniu, w mroźne i wietrzne południe wybrano się na krótki spacer po Rynku do pomnika Patrona Miasta i Parafii – św. Jana Chrzciciela.  Później wstąpiono do przytulnego baru na ul. Świerdzowej (obok Rynku) na gorącą kawę i herbatę, by dzielić się wrażeniami i zaplanować kolejną wyprawę.

Antoni Sydor – Przewodnik Turystyczny, KT PTTK „Ziemia Janowska”

Foto: Bronisława Orłowska, Zuzanna Skoczyńska

Janów Lubelski, 07.12.2018 r.