wtorek, 23 październik 2018, Imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

(Do) wolność czytania w Bibliotece Pedagogicznej

Od roku 2004, z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, biblioteki  w całym kraju w dniach 8–15 maja obchodzą Tydzień Bibliotek. Rozpoczyna go w pierwszym dniu Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, zainicjowany w roku 1985. W tym roku imprezy i uroczystości Tygodnia Bibliotek organizowane są pod hasłem "(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA". Nawiązuje  ono zarówno do obchodzonego 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, jak i do wielu symbolicznych i praktycznych działań ukazujących znaczenie nieskrępowanego żadnymi nakazami czy zakazami czytelnictwa i nieograniczonego dostępu do dziedzictwa kulturowego. Jednostkowe czy cykliczne imprezy, spotkania, dyskusje, debaty, happeningi, gry miejskie, będące okazją do lepszego rozpoznania i zaspokojenia potrzeb środowiskowych, wzbogacenia repertuaru usług i promocji biblioteki… placówki prześcigają się w swojej kreatywności. Bez względu na region świata, rodzaj biblioteki, czy doświadczenie zawodowe, wszyscy dostrzegają przekonanie o niesłabnącej wartości i roli bibliotek.

W ramach obchodu Święta Bibliotek, Biblioteka Pedagogiczna przygotowała szereg atrakcji. Lekcje biblioteczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, gry planszowe i karciane, zabawy z książką dla najmłodszych, każdy uczestnik mógł wybrać coś dla siebie. Nie zabrakło również życzeń dla bibliotekarzy i bibliotek. Symboliczny kwiatek od najmłodszych ( nie byle jaki, aksamitka wyhodowana przez same dzieci z kl. II PSP z OI !) słodycze, kawa z ciastkiem były dobrą okazją, aby podyskutować o nowościach książkowych, o tym, co lubimy i czy lubimy czytać… Tydzień, z biblioteką szybko minął, ale przecież z tak potrzebną instytucją warto zmierzać przez cały rok.

Anna Łopata