wtorek, 18 luty 2020, Imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława

Dom Pomocy Społecznej BARKA im. Jana Pawła II. Zakup nowego samochodu i nowe inwestycje

Nowe fabryczne Kombi za prawie 90 tys. zł. otrzymał janowski Dom Pomocy Społecznej. Uroczyste przekazanie auta i poświęcenie przez ks. Kan Jana Mazura miało miejsce 16 stycznia br. Samochód – jak zaznacza Mariola Surtel – Dyrektor DPS „BARKA” - "zastąpi wysłużoną osobówkę. Nowy środek transportu pozwoli na bezawaryjne, bardziej ekonomiczne i oszczędne użytkowanie. Jednocześnie pozwoli na bezpieczne wyjazdy mieszkańców naszego Domu (dla 180 osób) do poradni, czy zabiegi medyczne do poradni i szpitali, czy w celu załatwienia spraw urzędowych”.

Odnotujmy, że na zakup nowego samochodu Dom Pomocy Społecznej pozyskał dofinansowanie z rezerwy celowej  budżetu państwa dokładnie 70 320, 00 zł, wkład własny to 17 580, 00 zł.

Warto podkreślić, że DPS łacznie z rezerwy celowej budżetu państwa pozyskał około 200 tys. złotych. Oprócz zakupu samochodu, została z tych środków zakupiona również pralnicowirówka (koszt inwestycji - 43 911, 00 zł, dofinansowanie 35 128, 80 zł, środki włąsne  - 8 782, 20 zł). Pralnia zastapi dotychczasowe dwudziestoletnie "urządzenie". będzie wykorzystana na potrzeby Mieszkańców zamieszkujących w siedmiu budynkach mieszkalnych DPS. Jednocześnie plusem jest tutaj fakt, że zostaną zmniejszone koszty zużycia energii elektrycznej.

Nowy samochód, pralnica  to ostatnie zakupy  w janowskim DPS-ie. Ponadto Dom Pomocy Społecznej realizował również inwestycje. Zostały docieplone stropy w budynkach mieszkalnych nr 3 i nr 5 (koszt inwestycji 116 150, 00 zł, dofinansowanie - 92 920, 00 zł, środki własne - 23 230, 00 zł).

W wyniku docieplenia stropów zmniejszą się koszty zużycia gazu oraz ubytku ciepła. Ponadto poprawie ulegną warunki klimatyczne i temperaturę wewnątrz pomieszczeń.

Dodajmy, że odbiór nowego samochodu odbył się w obecności  pracowników i Dyrekcji DPS Marioli Surtel i Justyny Maciaszek oraz członków Zarządu: Artura Pizonia - Starosty Janowskiego, Michała Komackiego - Wicestarosty, Radnych:  Józefa Wieleby, Władysława Sowy i Zenona Zyśko oraz Przewodniczącego Rady Powiatu – Sławomira Dworaka.

Tekst i foto: Dorota Kozdra