środa, 23 październik 2019, Imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

Dzień Otwarty w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej

W związku z obchodzonym Jubileuszem 100-lecia powstania służb sanitarnych w Polsce, w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim w dniu 04.10.2019r. został zorganizowany Dzień Otwarty, w ramach którego przygotowano wiele ciekawych atrakcji dla  zwiedzających. Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w tym dniu odwiedziło ponad 200 uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w Janowie Lubelskim. Jednym z ważniejszych celów spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą było podejmowanie zagadnień związanych z profilaktyką zatruć grzybami i dopalaczami. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem sprawdzali działanie alkogogli i narkogoli, imitujących zachowanie się osób będących w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Młodzi ludzie mieli również okazję do zapoznania się z historią Służb Sanitarnych w Polsce i historią Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim. W tym dniu zostały także przygotowane stoiska informacyjne, eksponujące informacje na temat pracy poszczególnych komórek organizacyjnych, a także najważniejszą część wyposażenia kontrolno-pomiarowego.
Urozmaiceniem akcji była także możliwość zwiedzenia wystawy tematycznej pod tytułem „Inspekcja Sanitarna Wczoraj i Dziś” oraz wystawy grzybów świeżych, na której zaprezentowano gatunki grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących.
Zorganizowany Dzień Otwarty z całą pewnością uświetnił obchody 100-lecia Służb Sanitarnych w Polsce.  Przygotowane eskpozycje i wystawy, przedstawione filmy edukacyjne oraz liczne pogadanki i rozmowy indywidualne to wspaniałe źródło wiedzy o tym, czym zajmują się służby sanitarne, zaś realizowana edukacja zdrowotna w zdecydowany sposób podkreśla znaczenie słów Hipokratesa „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, które mimo ogromnego postępu medycyny, wciąż nie tracą na aktualności.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Janowie Lubelskim