piątek, 19 lipiec 2019, Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława

Imprezy promocyjne, uroczystości patriotyczne, czyli kalendarz Gminy Janów Lubelski 2019 roku

Spotkana i imprezy promocyjne, uroczystości patriotyczno – religijne, imprezy rowerowe, kulturowe, jak również promocja walorów turystycznych i historycznych Ziemi Janowskiej – tak w ścisłym skrócie można powiedzieć o kalendarzu imprez i wydarzeń Gminy Janów Lubelski 2019 roku.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkim na XI Pływackie Mistrzostwa Amatorów o puchar Burmistrza Janowa Lubelskiego pn. „Pobij rekord Otylii”. Zawody amatorskie adresowane są dla kobiet i mężczyzn dla każdej grupy wiekowej.

Sportowy akcent będzie towarzyszył nam również i w kwietniu. Dnia 28 kwietnia odbędzie się impreza rowerowa przebiegająca trasą po Lasach Janowskich jaką jest Mazovia MTB Maraton. Ci, którzy uczestniczyli w zeszłym roku wiedzą, iż spotkanie cieszy się szczególnym zainteresowaniem każdej grupy wiekowej, od przedszkolaka po osoby dorosłe. Rowerowych imprez ciąg dalszy… W maju, a dokładnie 11 maja odbędzie się impreza promująca piękno, historię i kulturę Ziemi Janowskiej, jaką jest już XI Krajoznawczy Rajd Rowerowy – „Szlakami Leśnego Skarbca”. Dodajmy, że podczas spotkania odbędą się konkursy sprawnościowe, gry logiczne z interesującymi nagrodami. Wieczorem zaś ognisko integracyjne dla wszystkich uczestników.

Maj jest miesiącem kultury, świadczy o tym fakt, że w tym miesiącu obchodzimy Dzień Bibliotekarza, Dzień Poezji, Dzień Pracownika Kultury , ale również odbędzie się 19 maja Festiwal Folkloru Jarmark Janowski.  Spotkanie zrzesza miłośników tradycji i kultury ludowej.

Sportowo rozpocznie się także czerwiec. Dnia 8 czerwca odbędzie się IX Bieg Partyzantów. Impreza upamiętnia rocznicę bitwy na Porytowym Wzgórzu, zaś uroczystości patriotyczno – religijne przy pomniku poległych partyzantów na Porytowym Wzgórzu odbędą się 9 czerwca (w niedzielę).

Ostatni miesiąc tegorocznego roku szkolnego, czyli w czerwcu odbędzie się Festiwal Artystów Filmu i Telewizji FART w nowej odsłonie. O szczegółach będziemy informować wkrótce. Jednakże już dziś zapraszamy wszystkim do udziału w Festiwalu, który będzie trwał od 24 do 30 czerwca.

Jak co roku na początku lipca, tak również i w tym zapraszamy do Łążku Garncarskiego na Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie. W sierpniu, a dokładnie w dniach 10- 11 sierpnia już po raz siedemnasty spotkamy się na Festiwalu Kaszy Gryczaki. Oprócz różnych elementów programy dwudniowej imprezy, odbędą się koncerty. Wystąpi:  Defis, Power Play i Krzysztof Cugowski.

Pod koniec września wszystkich miłośników leśnych wędrówek, pasjonatów przyrody i grzybobrania zapraszamy na imprezę plenerową pn. Grzybobranie 2019 wraz z konkursem na najlepszego grzybiarza. Na przełomie września/października w Momotach Górnych odbędą się uroczystości patriotyczno – religijne, czyli 80 rocznica zakończenia działań obronnych Płk. Tadeusza Zieleniewskiego.

W grudniu, tradycyjne spotykamy się na Rynku Starego Miasta. Słuchając pięknych kolęd, składając sobie życzenia „wchodzimy” w nowy 2020 rok.

Tekst i foto: Dorota Kozdra

Zamieszczone zdjęcia - wspomnienie zeszłorocznych Gryczaków.