Pogoda w Janowie

piątek, 16 listopad 2018, Imieniny: Edmunda, Marii, Gertrudy

Jubileuszowa V Noc Muzeów 2018

Oj się działo ….

Już w środę 9 maja od godziny 16.00 kilkanaście osób mogło uczestniczyć z warsztatów fotograficznych z wykonywania „ambrotypów” . Mogliśmy przenieść się do roku 1855 i wykonać sobie portret będąc naświetlanym ( siedzenie bez mrugnięcia) przez 16 sekund. Z tego zaproszenia skorzystali chętni przybyli ekstra z Lublina, Krosna i kilku janowiaków. Warsztaty prowadził jeden z nielicznych artystów używających tej techniki (fotografii na szkle) – Roman Kravchenko , mieszkaniec Krymu, uciekinier zamieszkały w Lublinie i prowadzący Zaułek Hartwigów przy ulicy Kowalskiej. Fantastyczne przeżycie – przenieść się do XIX wiecznego Zakładu Fotograficznego i wykonać sobie zdjęcie, którego trwałość jest wieczna. Chyba, że ulegnie zniszczeniu.

Piątek – od godziny 18.00 chętni mogli zwiedzić bezpłatnie Muzeum z wystawioną już a przywiezioną ekstra na ten jeden dzień z Gdańska kolekcję prawie wszystkich polskich aparatów fotograficznych. To taki pierwszy element wpisania się naszej placówki w obchody 100 lecia Odzyskania Niepodległości. O godzinie 20.00 rozpoczęliśmy jakże piękny i wartościowy poznawczo wieczór symbolicznym otwarciem Wystawy Fotograficznej  „Moje Roztocze”. To osobiste spojrzenie na jakże piękny rejon naszej Polski oczami cenionego fotografa mieszkającego w Gorzowie Wielkopolskim Kazimierza Króla i spotkanie z artystą. Fotografie Kazimierza zdobią siedziby wielu przedstawicielstw.

W tym roku ilość Gości przerosła i mnie, jako organizatora.  Takich znamienitych Gości i takich znanych fotografów Janów jeszcze nie widział. Przez tych parę godzin byli z nami -

- Dyrektor Generalny Słowackiego Muzeum Techniki w Koszycach Słowacja – Eugen Labanic zarządzającym 9 potężnymi Muzeami w tym Muzeum Fotografii Jozefa Maximiljana Petvala w Spisskej Beli, Muzeum Kinematografii Rodziny Schusterów w Medzeve a także Muzeum Lotnictwa w Koszycach (57 samolotów) , Muzeum Transportu Lądowego w Bratysławie, Muzeum Soli w Presovie.

- Jaroslav Gutek z Bardiejowa – Słowacja ( Fotoklub BARDAF – Słowenska Federacia Fotografow)

- Alexander Kharvat z Równego na Ukrainie – Life Press Photo Oddział Ukraina – fotograf, nauczyciel oraz zarządca Małym Muzeum Fotografii. Wraz z Alexem przybyły fotografki Alona Korniejeva, Swetlana Krawczuk, Tatiana Chodun.

- Stanisław Składanowski z Gdańska – artysta fotografik, autor znanych nam wszystkim zdjęć z protestów i zajść ulicznych na Wybrzeżu. Internowany. Autor zdjęcia Lecha Wałęsę niesionego przez protestujących ze Stoczni Gdańskiej oraz słynnego zdjęcia Jana Pawła II „Błogosławieństwo z łodzi” . Oba te zdjęcia znajdą się wkrótce na stanie Muzeum, oryginalne z oryginalnymi wpisami.

- Sławomir Fiebig -  również z Gdańska ( ze względu na stan zdrowia nieobecny - w ostatnim momencie operacja) fotograf NSZZ Solidarność od czerwca 1981 roku zatrudniony w Biurze Krajowym. Twórca wielu pięknych diaporam – mogliśmy je obejrzeć podczas spotkania.

- Grzegorz Mehring z Gdańska – kolekcjoner i fotograf obecnie współpracujący z Europejskim Centrum Solidarności oraz wieloma czasopismami Wybrzeża.

- Krystyna i Maciej Dobrzańscy z Krakowa – darczyńcy wspaniałej pozostałości po Profesorze Władysławie Bogackim – w październiku otworzyliśmy Salę im. Profesora

- Piotr Tamborek z Torunia – fotograf od kilku lat odwiedzający naszą placówkę a specjalizujący się w fotografii w podczerwieni.

- Mariusz Kanonowicz z Torunia – wspaniały fotograf, również fotografujący w podczerwieni.

- Przemek Szalecki z Gdyni – fotografujący przyrodę i może w przyszłym roku będziemy otwierali właśnie jego wystawę.

- Wiesław Wieczorek z Warszawy – Przyjaciela Muzeum darczyńcę wielu eksponatów.

- Marek Bajda – Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska Bieszczady – Przyjaciela naszej placówki

- Stefan Stypułkowski – janowiaka z Zakrzówka – Przyjaciela Muzeum

- Alę Boś z Panoramy Powiatu Janowskiego za na pewno trafny komentarz i piękne zdjęcia.

Bardzo dziękuję również za przybycie Posłowi naszej ziemi – Panu Jerzemu Bieleckiemu, Panu Burmistrzowi  Janowa Krzysztofowi Kołtysiowi, Panu Zastępcy Burmistrza – Czesławowi Krzysztoniowi oraz pozostałym Przyjaciołom Naszego Muzeum. Na Was zawsze mogę liczyć.

 Część relaksacyjną i uruchamiającą również doznania słuchowe zapewnił zespół Północ-Południe z Zamościa grając klasyczne ballady rockowe.

Około 20.15 nastąpiło podpisanie Umowy Współpracy pomiędzy Słowackim Muzeum Techniki w Koszycach reprezentowanym przez Dyrektora Generalnego Eugena Labanica a naszym Muzeum Fotografii w Janowie Lubelski. Muzeum Techniki w Koszycach to 9 potężnych placówek muzealnych w tym dwie o profilu naszego Muzeum – Muzeum Jozefa Maxymiljana Petzvala w Spisskiej Beli . Umowa oficjalnie zarejestrowana w Rejestrze Umów Rady Ministrów Republiki Słowacji pod numerem 46/2018-STM z dniem 11.05.2018.

 To duży krok w rozwoju Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim nadający nowego impulsu na przyszłość. To cieszy fakt, iż z naszą tak małą placówką są chętni z innych państw współpracować. Dokładne zasady współpracy będziemy rozpisywać w czasie – następne spotkanie  w połowie lipca w Koszycach. Szkoda, że jeszcze nasze władze odpowiedzialne za muzealnictwo w Polsce tego tematu nie rozumieją. Oczywiście przedstawiciele odpowiednie zaproszenia otrzymali.

Pragnę obiecać, że Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim wkrótce powiększy swoje powierzchnie o około 100 metrów kwadratowych – powstanie tam sala wystawiennicza połączona z Galerią Fotografii – bo tego nam brakuje.

Wszystkim obecnym na spotkaniu dziękuję i ewentualnie przepraszam za ciasnotę .

Dziękuję bardzo Nadleśniczemu Nadleśnictwa Janów Lubelski Henrykowi Rążewskiemu oraz Nadleśniczemu Nadleśnictwa Lutowiska Markowi Bajdzie za pomoc finansową.

Tak wspaniałą jakość oglądania diaporam zawdzięczamy Panu Romanowi Oleszko z firmy Max-Elektro z Janowa Lubelskiego za zamontowanie tylko na ten wieczór wspaniałego, dużego i o rewelacyjnych parametrach  monitora. Może kiedyś takiego i nasza placówka się dorobi. Dziękujemy. .....

Tekst: Antoni Florczak, foto: Paweł Krawczyk

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www