środa, 18 wrzesień 2019, Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

Pogoda w Janowie

Klub Seniora „Janowiacy” uczcił 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości

„Ojczyzna to nie tylko piękne krajobrazy,
Ale i ciągłe wobec Niej obowiązki do spełnienia”.

Gałczyński

W dniu 11 listopada 2018 roku, członkowie Klubu Seniora „Janowiacy” licznie uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości z racji 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po 123 latach zaborów, dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię, ustanowione w 1937 roku. Podczas okupacji hitlerowskiej oraz rządów komunistycznych było zakazane. Przywrócone zostało w 1989 roku.

W tym wyjątkowo ważnym dniu, uczestniczyliśmy w jego obchodach szczególnie uroczyście. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej za Ojczyznę. Następnie w pochodzie przeszliśmy pod pomnik Józefa Piłsudskiego na część oficjalną obchodów. Delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem i datek pieniężny na renowację nagrobków na miejscowym cmentarzu. Po uroczystości oficjalnej, przeszliśmy do siedziby klubu w Domu Nauczyciela. Jak każdego roku byliśmy razem, jak w dobrej rodzinie, aby wspólnie świętować i cieszyć się tą wyjątkową rocznicą. Wiele lat przeżyliśmy i potrafimy ocenić co jest ważne dla Polaków i docenić taki dzień jak 100 – lecie odzyskania niepodległości. Były więc barwy narodowe, biało – czerwone kotyliony na piersi każdego i flaga państwa. Punktualnie o godzinie  dwunastej wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Państwowy. Przy świątecznej kawie i poczęstunku śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Seniorzy uczestniczyli też w wielu imprezach poprzedzających tą rocznicę. Między innymi, na zaproszenie Pani Dyrektor szkoły w Białej Jolanty Nieścior, podziwialiśmy piękne występy uczniów tej szkoły, w Janowskim Ośrodku Kultury.

Obchody tego wyjątkowego dnia na pewno na długo pozostaną w pamięci nas wszystkich. Było miło, uroczyście i świątecznie. Obyśmy mogli jeszcze przez długie lata cieszyć się wspólnym świętowaniem wielu uroczystości i rocznic.

H.J. Łukasz

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www