poniedziałek, 9 grudzień 2019, Imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy

Makaron – mity i fakty

27. listopada Biblioteka Pedagogiczna we współpracy z Młodzieżowym Centrum Kariery w Janowie Lubelskim zorganizowała warsztaty poświęcone makaronowi. Akcja biblioteczna pt. Makaron – garstka smaku, szczypta literatury skierowana była dla uczniów janowskich szkół średnich. W spotkaniu wzięły udział chętne klasy z I LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza,  Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół im. Witosa w Janowie Lubelskim. Była to okazja do rywalizacji ale również do zintegrowania się młodzieży. Poszczególne grupy  walczyły o trofea: złoty, srebrny i brązowy makaronu oraz dodatkowo o książki o tematyce „makaronowej”. Kto wymyślił makaron? Co oznacza w potocznym  języku wyrażenie: „Nawijać makaron na uszy”? Czy makaron tuczy? Czy makaron uszczęśliwia?  Jak idealnie gotować makaron? Ile Polacy przeciętnie zjadają makaronu w roku? min. na takie pytania odpowiadały przedstawiciele klas. Na warsztatach obok pojedynku umysłowego była także okazja do spróbowania przygotowanych dań z makaronu, poznania rodzaju i różnych typów makaronu. Wesoła atmosfera, a przecież makaron uszczęśliwia, spowodowała, że sprawnie odpowiadano na wszystkie pytania a jury nie miało problemu żeby wybrać i ogłosić zwycięzcę spotkania. Która klasa wygrała, jak przebiegała makaronowa konkurencja - podpowie zamieszczona fotorelacja ze spotkana.

Dla zainteresowanych, których choć trochę zachęciliśmy do sięgnięcia po makaron nie tylko w celach spożywczych, trochę „niteczek” z jego historii…
Makaron łatwy do zrobienia to rewolucyjne rozwiązanie kulinarne na całym świecie. Z odnalezionych dokumentów wiadomo, że był najpierw  popularny wśród najbiedniejszej ludności. Ten bohater był rozpowszechniany ze względu na swe właściwości odżywcze, ale także i trwałość, był idealnym produktem na dalekomorskie wyprawy. Historia makaronu jest równie długa i ciekawa, jak sam bohater. Pisać można by o niej długo i bez końca…
Link do filmiku ze spotkania: https://www.youtube.com/watch?v=VLjAr1HklNY&t=37s

(aby obejrzeć należy zalogować się).
Zdjęcia i filmik wykonał Jarosław Lalik
A.Ł