Pogoda w Janowie

piątek, 14 grudzień 2018, Imieniny: Alfreda, Izydora, Alfredy

NOC MUZEÓW 2018 w Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku swoje Noce Muzeów zorganizowało kilkadziesiąt polskich miast. Formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku. W naszej placówce w tym roku świętujemy już 9 maja jubileuszową V Noc Muzeów. Zapraszamy.

Program

Środa 9 maja 2018 roku

Godzina 16.00 - 21.00 – Warsztaty fotograficzne „ambrotypia” – wykonywanie zdjęć w tej technice w starym studio – prowadzenie Roman Kravchenko.

Ur. w 1957 r., fotografik, historyk, dziennikarz. Jest artystą tworzącym fotografie techniką ambrotypii. Odtwarzając tę XIX-wieczną technikę, jest jednym z nielicznych artystów w Polsce używających tej unikalnej technologii tworzenia fotografii na szkle.

Chętni po wpłaceniu kwoty 50 zł otrzymają swoje własne zdjęcie - portret wykonany techniką ambrotypii – fotografia na szkle – zapisy na maila biuro@muzeum-fotografii.pl do dnia 8 maja (wtorek) lub telefonicznie 602 74 61 66.

Piątek 11 maja 2018 roku

Godzina 18-20 – bezpłatne zwiedzanie Muzeum – ekstra przygotowana ekspozycja

Godzina 20.00  - Otwarcie wystawy fotograficznej Kazimierza Króla z Gorzowa Wielkopolskiego – „Moje Roztocze” spotkanie z autorem

Kazimierz Król - Artysta fotograf

Jest znanym i cenionym fotografem, mimo że osiadł w niewielkiej wsi Zdroisko (według niego to idealna przestrzeń artystyczna). Fotografią zajmuje się blisko 50 lat (jubileusz w 2013 roku). Powiedział o sobie: „…Na początku było to hobby i zabawa, później fotografia stała się moją pasją i sposobem na życie - metodą poznawania świata, niby takiego samego dla wszystkich, ale całkiem innego zależnego od światła, pogody i nastroju duszy…” Zawodowo robił zdjęcia do dowodu osobistego czy inne okolicznościowe, ale także zdobywał nagrody na bardzo dobrze obsadzanych konkursach. Wystawiał swoje prace w Warszawie, Krakowie, Toruniu. Z aparatem i ze zdjęciami odwiedził: Ukrainę, Rumunię, Węgry, Bułgarię, Danię, Szwecję, Norwegię, Hiszpanię, Maroko, Włochy. Otrzymywał zlecenia na zdjęcia od wielkich firm i korporacji, a nawet z Kancelarii Prezydenta Polski: z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim był na Islandii. Jego zdjęcia zdobią siedziby polskich przedstawicielstw największych zagranicznych firm.  Jego fotografie zamawiają wydawnictwa, prasa, firmy reklamowe. Jest członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Fotografii Humanistycznej Foto Humanum w Łodzi, uczestniczy w plenerach, wystawia z rekomendacji Stowarzyszenia.

Godzina 20.30 – Występ Zespołu Północ – Południe – część pierwsza

„Najpiękniejsze rockowe ballady”

Godzina 21.15 – Podsumowanie warsztatów z ambrotypii

Godzina 21.20 – Prezentacja Polskich Aparatów Fotograficznych – wszystkie modele

- 100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę i z tej okazji prezentacja ekstra przywiezionych na ten jeden dzień z prywatnej kolekcji z Gdańska wszystkich modeli wyprodukowanych w Polsce modeli aparatów fotograficznych. Niesamowita gratka !

Spotkanie z kolekcjonerem i fotografem  Grzegorzem Mehringiem.  To się nie powtórzy !!!

Grzegorz Mehring należy do tej grupy szczęśliwców, którym uprawiany zawód przynosi dużo radości, którzy po prostu kochają swoją profesję i bez frustracji myślą o czekających zawodowych zadaniach. Fotografią zawodowo zajmuje się od ponad 20 lat, w tym 12 lat pracował jako fotoreporter w znanych trójmiejskich dziennikach: "Wieczór Wybrzeża" , "Dziennik Bałtycki". Dokumentuje najważniejsze wydarzenia w Trójmieście i na Pomorzu.

Posiada bogate archiwum fotograficzne minionych, jakże ciekawych lat. Jednak najwięcej satysfakcji sprawia mu fotografowanie ludzi. Wielokrotnie miał okazje dzielić się swoim doświadczeniem z miłośnikami fotografii na spotkaniach autorskich organizowanych przez stowarzyszenia fotograficzne. Również w tamtym roku podczas Nocy Muzeów 2017 mogliśmy podziwiać prace Grzegorza w otwartej wystawie „Ostatnie dni Stoczni Gdyńskiej” oraz osobiście zapoznać się z autorem.  Jest zapraszany jako juror do gremiów oceniających prace w konkursach fotograficznych.

Tak jak ważny jest dla Grzegorza człowiek fotografowany, tak samo za ważne uznaje to, że to człowiek a nie maszyna zdjęcie wykonuje. Motto Grzegorza Mehringa to stwierdzenie, że to nie aparat robi zdjęcie! Kluczowe jest to kto i jak "patrzy przez obiektyw".

 

Godzina 22.00  - Prezentacje najpiękniejszych diaporam

- Sławomira Fiebiga z Gdańska – ze względu na stan zdrowia autor nie będzie osobiście.

 Sławomir Fiebig urodził się 9 stycznia 1953 roku w rodzinie o tradycjach fotograficznych. Pierwszych kilkanaście lat życia spędził w Żerkowie - małym miasteczku w Wielkopolsce. Zaczął fotografować mając 10 lat. Od 1968 roku na stałe mieszka w Gdańsku. Ukończył IX Liceum Ogólnokształcące i Wydział Chemii Politechniki Gdańskiej. W 1971 roku wykonał pierwsze, ważne w jego dorobku zdjęcia, dokumentujące stoczniowców, niosących w pochodzie pierwszomajowym transparenty dotyczące wydarzeń grudniowych. Podczas studiów zdobywał wiedzę w dziedzinie fotografii podczas zajęć z tej dziedziny dla studentów. W latach 1974, 1975 i 1976 uczestniczył w dwóch kolejnych turach Społecznego Studium Fotografii Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, gdzie wykładowcami byli wybitni twórcy i znawcy fotografii – między innymi: Jan Dłubak, Urszula Czartoryska, Ignacy Płażewski i Włodzimierz Habel. Pod koniec nauki współpracował z redakcją Dziennika Bałtyckiego. W trakcie roku dyplomowego na Politechnice podjął pracę jako fotochemik w zakładzie produkującym pocztówki barwne metodą fotograficzną. Od 1978 roku pracował w Gdańskich Zakładach Chemii Gospodarczej Pollena. Po zarejestrowaniu NSZZ Solidarność, nawiązał współpracę fotograficzną z Biurem Informacji i Propagandy Solidarności (BIPS). Od czerwca 1981 roku pracował w Krajowym Biurze Interwencji NSZZ Solidarność. Dokumentował fotograficznie życie Związku. Jego zdjęcia były publikowane między innymi w Der Spiegel i Flensburger Tageblatt. W okresie stanu wojennego związał życie zawodowe wyłącznie z fotografią. W latach 1982-1989 pracował jako instruktor fotografii w domu kultury. Równolegle od roku 1983 prowadził pracownię fotografii naukowej w Klinice Dermatologicznej. Wykorzystując stworzone pod koniec lat 80-tych możliwości samodzielnej działalności gospodarczej, porzucił zajęcia na etatach i zajął się sitodrukiem użytkowym i artystycznym, co kontynuuje do dzisiaj. Swoje zainteresowania fotograficzne rozwijał dwutorowo. Czasy schyłku PRL-u rzuciły go w wir rejestracji reportażowej, równolegle jednak zajmował się fotografią estetyzującą, szczególnie w technikach specjalnych. Posiadana pracownia sitodrukowa dała mu możliwość przedstawiania zdjęć w postaci serigrafii. Jego fotografie pokazywane były na wielu wystawach fotograficznych. Były też publikowane w wydawnictwach albumowych. Od 1986 roku zajął się tworzeniem diaporam. Prace swoje pokazuje podczas festiwali i pokazów autorskich w kraju i za granicą. W 2005 roku, jego diaporama o stanie wojennym „Zatrzymane zmiany”, prezentowana była podczas gdańskich koncertów Jean Michel Jarre. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, oraz międzynarodowej organizacji diaporamistów AV-Dialog.

- Piotra Tamborka z Torunia – spotkanie z autorem

- Mariusza Kanonowicza z Torunia – spotkanie z autorem

-  Stanisława Składanowskiego z Gdańska – spotkanie z autorem

Stanisław Składanowski, ur. 30 V 1950 w Książniku k. Ostródy. Ukończył III LO im. Bohaterów Westerplatte (dla pracujących) w Gdańsku (1980).

1964-1968 jako uczeń Szkoły Zawodowej stażysta w Stoczni Gdańskiej im. Lenina; 1968-1984 zatrudniony w Gdańskiej Stoczni Remontowej.

W VIII 1980 uczestnik strajku, następnie fotograf dokumentalista „S”: autor zdjęć m.in. ze strajku w SG oraz wydarzeń Sierpnia ’80 na Wybrzeżu (prezentowane są na stałej wystawie „Drogi do Wolności” w Sali BHP stoczni).

Po 13 XII 1981 autor zdjęć z protestów i zajść ulicznych w Gdańsku i Gdyni; 15 V 1982 internowany w Ośr. Odosobnienia w Strzebielinku, zwolniony 9 VII. 1984-1989 zatrudniony w Energobloku Wybrzeże.

1989-1999 własna działalność gospodarcza w zakresie poligrafii i fotografii; od 1999 artysta fotografik. Współpracownik Referatu Promocji Urzędu Miasta Gdańska w zakresie fotografii miasta (wykorzystywanych do promocji Gdańska). Od 1975 członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego; od 1988 członek Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2007 prezes Okręgu Gdańskiego; w 1999 założyciel, następnie członek Pomorskiego Klubu Fotografów Reklamowych.

Autor zdjęć w albumach, m.in.: Gdańsk 1980. Obrazy ze strajku (P.A. Norstedt & Soners Forlag Finland 1981), Jeden drugiego brzemiona noście (Gdańska Kuria Biskupia 1988), Wydarzyło się w Gdańsku (Millenium Media Gdańsk 1999), Ołtarze Papieskie na Pomorzu (W.A.G. Stella Maris 2002), Obrazki z Historii (F.C.S. Gdańsk 2005), Solidarność 1980-2000 (Studio ATS Gdańsk 2000), Solidarność XXV lat (Studio ATS Gdańsk 2005). Autor albumów: Gdańsk (2001), Kaszuby (2002), Gdańsk – miasto moich marzeń i Gdańsk Sopot Gdynia (TESSA Gdańsk 2002), Toruń (BOSZ Olszanica 2003), Pomorskie (BOSZ Olszanica 2006), Stan wojenny – ostatni atak Systemu (KARTA, Dom Spotkań z Historią Warszawa 2007), Lech Wałęsa – droga do Prawdy (Świat Książki Warszawa 2008). W 2004 autor wystawy „Magiczny Gdańsk” prezentowanej w ramach obchodów Roku Kultury Polskiej we Francji, następnie w Niemczech, Belgii, Holandii, Szwecji, w 2006 i 2007 na Litwie (w Wilnie i Druskiennikach), w 2008 w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W 2005 dokumentował fotograficznie (na zlecenie UM Gdańska) wydarzenia i imprezy związane z obchodami 25 rocznicy Sierpnia ’80, współautor wystaw o tej tematyce, m.in. „Przestrzenie Wolności” (wystawa stała na terenie SG), „Drogi do Wolności – Przez Solidarność do Europy” (wystawa pokazywana m.in. w Szwecji, Niemczech, Francji, na Łotwie, w Algierii, Chile, Kanadzie, USA). Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008)

Godzina 23.00  Występ Zespołu Północ – Południe – część druga.

Godzina 23.40

Życie i twórczość Profesora Władysława Bogackiego – Patrona naszego Muzeum – prezentacja zdjęć z lat 1916 – 1939 z Krakowa, Tatr oraz rodzinnych.

Spotkanie z Rodziną artysty.

Godzina 24.00

Podsumowanie Nocy Muzeów 2018

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynią się do przygotowania spotkań. Wśród gości zaproszonych oprócz  przedstawicieli Muzeów Fotografii ze Słowacji, Niemiec i Ukrainy nie zabraknie również mediów – telewizji, prasy wojewódzkiej i lokalnej.

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www