piątek, 14 grudzień 2018, Imieniny: Alfreda, Izydora, Alfredy

Ogólnopolskie Spotkanie Garncarskie - Łążek Garncarski 5-7 lipca 2012

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w kolejnej, szóstej już edycji Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich organizowanych przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim. W tym roku Spotkania odbędą się w dniach 5-7 lipca, oczywiście w Łążku Garncarskim i ponownie w pracowni Adama Żelazko.

Tradycyjnie już głównym punktem programu będą trzydniowe warsztaty, a w ich trakcie mnóstwo innych atrakcji. Warsztaty będą się odbywały w godzinach 10.00-17.00. Udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Garncarskich jest bezpłatny. Jedną z atrakcji tegorocznych Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich będą pokazy i nauka toczenia na kołach japońskim i indyjskim, przygotowane przez Martę Florkowską oraz Pawła Szymańskiego z Pracowni Garncarskiej w Węgorzewie.

Pracownia została założona w 2001 r., początkowo jako miejsce produkcji ceramiki dla turystów. Następnie skupiła się na poszukiwaniach tradycyjnych technik garncarskich oraz badaniach nad rekonstrukcją dawnego warsztatu garncarskiego. W efekcie w Garncarni zaczęły powstawać zespoły naczyń wytwarzanych przy użyciu odtworzonych kół i pieców, z proweniencją XIII w. Pracownia współpracuje z kilkoma ośrodkami akademickimi i wieloma muzeami, gromadzi literaturę przedmiotu i wciąż przeprowadza nowe doświadczenia.

Patronat nad VI Ogólnopolskimi Spotkaniami Garncarskimi sprawują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Powiatu Janowskiego, Burmistrz Janowa Lubelskiego. Patronatem medialnym objęły Spotkania: Radio Lublin, Tygodnik Nadwiślański, Gazeta Chłopska oraz Telewizja Miejska Stalowa Wola.

Info: Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim.