czwartek, 18 kwiecień 2019, Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Organizatorzy wypoczynku zimowego

W związku ze zbliżającym się  okresem ferii zimowych Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Janowie Lubelskim przypomina o nasileniu działań informacyjno – profilaktycznych  z zakresu promocji zdrowia w placówkach zorganizowanego wypoczynku zimowego w  ramach akcji ,,Bezpieczny i Zdrowy Wypoczynek Zimowy”.

Działania informacyjno – profilaktyczne dotyczyć powinny:

• przestrzegania higieny osobistej mającej na celu zapobieganie chorobom zakaźnym (np. mycie rąk, korzystanie z jednorazowych chusteczek, zasłanianie twarzy podczas kaszlu i kichania itp.),
  • przestrzegania higieny wypoczynku (dbanie o odpowiednią ilość snu, zbilansowana dieta, ubranie odpowiednie do pogody, zabezpieczenie skóry przed działaniem mrozu),
  • dbania o aktywność fizyczną i prowadzenie zdrowego stylu życia,
  • profilaktyki choroby meningokokowej, rotawirusów, grypy,
  • zapobiegania uzależnieniom – tytoń, alkohol, dopalacze,
  • zapobiegania zakażeniom wirusem HIV,
  • profilaktyki zatruć pokarmowych,
  • bezpieczeństwa podczas ferii zimowych  (zagadnienia poruszania się pieszych, śliskie, ośnieżone drogi, słaba widoczność – wyposażenie w elementy odblaskowe, dbanie     o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów zimowych obok ulic i dróg, niebezpieczeństwo jazdy na łyżwach na zamarzniętych akwenach wodnych, przestrzeganie przed brawurą, która może doprowadzić do wypadku)

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Wojska Polskiego 28 w okresie ferii czynny będzie punkt informacyjno-edukacyjny. Pracownik Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia udzielać będzie porad metodycznych dotyczących organizacji działań edukacyjnych w trakcie wypoczynku.

W załączeniu 4 ulotki informacyjne:

1. Organizujesz zimowisko.
  2. Bezpieczne zimowisko