piątek, 15 listopad 2019, Imieniny: Alberta, Leopolda, Odalii

Pamięć, tożsamość, patriotyzm - podczas seansu ,,Legionów” i wizyty w Muzeum Państwowym na Majdanku

Po muzealnej lekcji historii, to już  następna lekcja ucząca patriotyzmu dla naszej młodzieży. Dnia 4 października uczniowie z klas technikum drugiej logistyk a także trzeciej leśnik – logistyk oraz trzeciej liceum wraz z opiekunami Jadwigą Pietras i Grzegorzem Ciupakiem, wybrali się na wycieczkę do kina Cinema City w Lublinie, na projekcję filmu ,,Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Ta produkcja historyczna ukazuje powołanie legionów mających wywalczyć, tak upragnioną wolność. Uczniowie mieli okazję zobaczyć trud i heroiczną walkę żołnierzy. Film opowiada o tradycjach, wartościach i ideałach, jakimi kierowali się walczący legioniści. Na wszystkich uczestnikach wycieczki film wywarł duże wrażenie. Fragmentami najczęściej komentowanymi przez uczniów były sceny batalistyczne.  W dyskusjach pojawiał się temat horroru wojny, tragedii ludzi, ale i cierpienia zwierząt. Uczniowie mieli okazję zobaczyć prawdę historyczną, a obejrzany film silnie prowokował do refleksji nad czczeniem takich wartości jak wolność, honor i ojczyzna. Dystrybutor Kino Świat wraz z Muzeum Historii Polski i Instytutem Pamięci Narodowej przygotowali materiały edukacyjne do filmu „Legiony” – historycznej superprodukcji o młodych ludziach z pokolenia lat 1914-1918, które wywalczyło Polsce Niepodległość. Honorowy patronat nad szeroko zakrojoną akcją edukacyjną objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W skład pakietu edukacyjnego wchodzą: folder ze scenariuszami lekcji i opracowaniami historycznymi, które przygotowało Muzeum Historii Polski; broszura o Stanisławie Kaszubskim – jednym z dowódców Legionów oraz album „Legiony Polskie 1914-1918”, czyli pełne kompendium wiedzy na temat najsłynniejszej polskiej formacji wojskowej. Pakiet dopełnia list intencyjny Dyrektora Muzeum Historii Polski oraz plakat filmu. Cały pakiet edukacyjny znajduje się w bibliotece szkolnej. Zachęcamy uczniów i nauczycieli do skorzystania z nich.  Drugim  punktem programu było zwiedzanie Muzeum Obozu Koncentracyjnego na  Majdanku. Podczas dwugodzinnej lekcji historii uczniowie przeszli szlakiem więźniów. Zapoznali się z historią tego miejsca, zwiedzili baraki, łaźnię, krematorium oraz komorę gazową. Oddali hołd poległym, których prochy zostały złożone w sarkofagu w centralnym miejscu obozu.Był to czas refleksji nad losem pomordowanych ludzi pochodzących z 50 różnych krajów. Szacuje się, że w Majdanku zginęło ok. 80 tysięcy ludzi. Była to trudna lekcji historii, z której pozostanie zapamiętane na zawsze przesłanie ,,Los nasz dla was przestrogą”.

Tekst: G.Ciupak