czwartek, 20 czerwiec 2019, Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

Pogoda w Janowie

„Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia – 2017”. Prezentacja marszów Nordic Walking i BMI w Parku Rekreacji Zoom Natury.

W znanym seniorom Parku Rekreacji Zoom Natury nad Janowskim Zalewem, w niedzielne popołudnie 30.07.2017 r. odbyła się prezentacja marszów Nordic Walking oraz obliczania odpowiedniej wagi ciała.

Wykonawcami prezentacji byli członkowie Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Janowie Lubelskim.

Zasady doboru kijków, sposób prawidłowego marszu i korzyści z aktywności ruchowej jaką jest marsz z kijkami Nordic Walking są już dość znane. W czasie prezentacji skupiono się na wyjaśnianiu wątpliwości osób początkujących co do doboru wysokości kijków, sposobu wzajemnego ustawienia rąk i nóg w marszu oraz szczegółów techniki siłowej i szybkościowej.

Natomiast prawidłowy sposób obliczania odpowiedniej wagi ciała jest mało znany. Większość zainteresowanych samodzielnie odczytuje wskaźnik wagi łazienkowej – ale bez żadnego komentarza. Dobrze jeśli w tej sprawie zdajemy się na lekarza, dietetyka, fizjoterapeutę bądź instruktora Fitness Klubu. Ale wizyty u tych specjalistów w większości nie są ani częste ani cykliczne. Dlatego też w czasie prezentacji wyjaśniano sposób obliczania wagi należnej, wagi idealnej i BMI – Body Mass Index. Najłatwiejsze jest obliczenie wagi tzw. należnej, gdzie od naszego wzrostu odejmujemy liczbę 100. O ile wynik pomniejszymy o 10% - uzyskamy wagę tzw. idealną.

Bardziej skomplikowane jest obliczenie BMI, gdzie naszą wagę mnożymy przez 100 a następnie dzielimy przez nasz wzrost podniesiony do potęgi 2. Zalecany wskaźnik BMI wynosi od 18,5 do 25,0. Wskaźniki mniejsze od 18,5 to niedowaga. Wskaźniki od 25,0 do 30,0 to nadwaga. Wskaźniki od 30,0 do 35,0 to otyłość I0, od 35,0 do 40,0 to otyłość II0 a powyżej 40,0 to otyłość III0. W ocenie należy uwzględniać otyłość miejscową – np. brzuszną.

Po wizycie w stoisku OR PZERiI w Janowie Lubelskim część gości udała się jeszcze na pobliską siłownię terenową Zoom Natury, część na Przystań Żeglarską a niektórzy na niedzielną przejażdżkę rowerową po Lasach Janowskich.

 

Zajęcia były częścią cyklu pod nazwą „Rekreacja Ruchowa Seniorów w Zdrowym Stylu Życia – 2017” realizowanego  w OR PZERiI w Janowie Lubelskim.

 

Antoni Sydor

Instruktor Pilates, koordynator zadania

Foto: Władysława Ciupak

Janów Lubelski, 18.08.2017 r.

 

 

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www