niedziela, 16 czerwiec 2019, Imieniny: Aliny, Justyny, Benona

Pogoda w Janowie

„Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia – 2017”. Wiosłowanie i węzły na Przystani KŻ „ZEFIR”.

Kiedy wiosłowanie powoduje zmęczenie a od kiedy staje się relaksem? Czy wiązanie węzłów żeglarskich usprawnia tylko tzw. małą motorykę (ruchowość) rąk? To koleje pytania z rekreacji ruchowej, na które odpowiedzi w formie konkretnych przykładów znajdowali seniorzy z Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Janowie Lubelskim  – tym razem w czasie zajęć na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim. 
 
W czasie mijających już wakacji grupa chętnych seniorów uczestniczyła w szkoleniu obejmującym zapoznanie z wstępem do żeglarstwa oraz ćwiczenia praktyczne. Zajęcia umożliwiły nabycie umiejętności bezpiecznego zachowania się na wodzie, wiązania węzłów oraz wiosłowania. Trzeba podkreślić, że do najtrudniejszych manewrów w prowadzeniu jednostki wodnej należy wyjście i wejście do portu / przystani. Dla seniorów nigdy nie pływających na małym sprzęcie wodnym zarówno trudnością ruchową jak i przeżyciem jest pierwsze wejście „na pokład”. Ten odważny krok oznacza koniec kontaktu ze stałym i znanym od urodzenia środowiskiem lądowym i wejście do zupełnie nowego, wymagającego innych zachowań ruchowych środowiska wodnego.  
 
Najbardziej zainteresowani uczestniczyli w  szkoleniu „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie” – które zakończyło się zaliczeniem i zdobyciem certyfikatu. 
 
Zajęcia były częścią cyklu pod nazwą „Rekreacja Ruchowa Seniorów w Zdrowym Stylu Życia – 2017” realizowanego  w OR PZERiI w Janowie Lubelskim.
 
Antoni Sydor
Instruktor Pilates, koordynator zadania
 
Foto: Marzena Sadecka, Jarosław Makuch , internet
 
Janów Lubelski, 28.08.2017 r.
 
 

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www