środa, 20 marzec 2019, Imieniny: Klaudii, Eufemii, Cyriaki

Spotkanie o „Mama4+” w Biłgoraju

Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące nowego świadczenia dla matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Odbędzie się 22 marca.

Chodzi o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie zwane świadczeniem Mama4+. Od marca mogą je otrzymać matki, które ukończyły 60 lat i wychowały przynajmniej czworo dzieci. W szczególnych przypadkach o nowe świadczenie może wystąpić ojciec, który ukończył 65 lat i wychował co najmniej czworo dzieci (gdy ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi okres ich nie wychowywała). Świadczenie otrzyma tylko rodzic, który nie ma dochodu zapewniającego mu niezbędne środki utrzymania. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przyznawać prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli jednak rodzic ma okresy ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i nie pobiera emerytury lub renty wyłącznie z ZUS, to wniosek powinien złożyć do prezesa KRUS.

Podczas spotkania zainteresowane osoby uzyskają informacje o zasadach przyznawania i wypłaty rodzicielskich świadczeń uzupełniających. Dowiedzą się także, jak poprawnie wypełnić wniosek i oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej i materialnej. Spotkanie odbędzie się 22 marca, w siedzibie Oddziału ZUS w Biłgoraju, przy ul. Kościuszki 103. Początek o godzinie 10.00. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia uczestników pod numerem telefonu 84 688 13 08 oraz w sali obsługi klientów.

Do 12 marca włącznie do placówek Oddziału ZUS w Biłgoraju wpłynęło 612 wniosków o świadczenie Mama4+. Wszystkie te wnioski złożyły kobiety. Większość z zainteresowanych nowym świadczeniem ma od 60 do 69 lat. Biłgorajski ZUS przyznał rodzicielskie świadczenia uzupełniające już 44 paniom.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim