środa, 23 październik 2019, Imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

Student z rentą rodzinną musi pamiętać o zaświadczeniu

Do końca października studenci pobierający rentę rodzinną powinni przynieść do ZUS zaświadczenie z uczelni. To warunek dalszej wypłaty renty.

Renta rodzinna to świadczenie po zmarłym członku rodziny, np. rodzicu. Dziecko może ją pobierać do ukończenia 16 roku życia. Rentę może otrzymywać dłużej – nawet do ukończenia 25 roku życia – jednak pod warunkiem dalszej nauki. Młody człowiek, który w październiku zaczął studia, powinien więc dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie z uczelni potwierdzające, że kontynuuje naukę w nowej szkole. Do niego dołącza wniosek o dalszą wypłatę renty.

Jeśli student złoży zaświadczenie jeszcze w październiku, to otrzyma rentę rodzinną za ten miesiąc. Jeśli jednak spóźni się i dostarczy dokumenty dopiero w listopadzie, to wypłata za październik przepadnie.

Osoba pobierająca rentę rodzinną musi też pamiętać, żeby informować ZUS o wcześniejszym przerwaniu lub zakończeniu nauki. Jeśli tego nie zrobi, instytucja będzie dalej wypłacać świadczenie. Powstanie wtedy nadpłata, którą będzie trzeba zwrócić potem z odsetkami.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim