środa, 20 luty 2019, Imieniny: Leona, Ludomiła, Lubomira

Terytorialsi z Zamościa doskonalą umiejętności

W dniach 2-3 luty br. 90 żołnierzy 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu odbyło szkolenie specjalisty. Doskonalili umiejętności w kilku specjalnościach, m.in. strzelców wyborowych, snajperów, saperów, medycznej, obsługi moździerzy, a także dowódczej i logistycznej.

To był intensywny weekend szkoleniowy dla Terytorialsów z zamojskiego batalionu. Pierwszego dnia żołnierze odbyli treningi strzeleckie na strzelnicy Srebrzyszcze, a drugiego szkolili się, w ramach swoich specjalności, na pasie taktycznym Sitaniec-Wolica. Ćwiczenia odbywały się również na terenie koszar w Zamościu, a także w Dęblinie.

W czasie zajęć żołnierze podnosili swoje umiejętności szkoląc się zgodnie ze stanowiskiem i specjalnością wojskową w kilku grupach, m.in.: strzelców wyborowych, snajperów, saperów, medycznej, radiotelefonicznej i łączności, obsługi moździerzy, dowódczej oraz logistycznej. W ramach zajęć żołnierze w poszczególnych grupach szkoleniowych realizowali, m.in. szkolenie z prowadzenia ognia przez sekcję, pracę na etatowej broni, obsługę moździerzy, szkolenie z ewakuacji rannego z pola walki, retransmisję łączności na sieciach radiowych, realizowali zagadnienia z minerstwa i zasad postępowania z materiałami wybuchowymi

Szkolenie specjalisty to drugi etap w trzyletnim systemie szkoleniowym żołnierzy OT, który ma ich przygotować do pełnienia przydzielonej funkcji w sekcji, plutonie lub kompanii.

Przypomnijmy, pierwszy rok szkolenia Terytorialsa, to szkolenie indywidualne – ogólnowojskowe, którego celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. W drugim roku odbywają się szkolenia specjalisty, a trzeci rok, to szkolenia zgrywające pododdziały. Po odbyciu wszystkich tych trzech etapów Terytorials osiąga status gotowości bojowej („combat ready”).

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą blisko 3100 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi.

kpt. Damian STANULA

OFICER PRASOWY