poniedziałek, 16 wrzesień 2019, Imieniny: Edyty, Kornela, Kamili

Urszula Surma - lekarz z Janowa Lubelskiego otrzymała nagrodę Diecezji Sandomierskiej „Arbor Bona” – Dobrego Drzewa

Jest nam niezmiernie miło  przyjąć do wiadomości, iż podczas wczorajszych (9 czerwca br.) uroczystych obchodów 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu,  Urszula Surma - lekarz z Janowa Lubelskiego otrzymała nagrodę Diecezji Sandomierskiej „Arbor Bona” – Dobrego Drzewa. Nagrodę przyznano w trzech kategoriach: ewangelizacji, społeczno-charytatywnej oraz świadectwa życia chrześcijańskiego.

Pani Urszuli przyznano nagrodę w kategorii „Świadectwo życia chrześcijańskiego”, czyli za poświęcenie się na rzecz upowszechniania moralności chrześcijańskiej i pomoc ludziom chorym  poprzez wsparcie materialne  i  duchowe oraz towarzyszenie małżonkom będącym w kryzysie i ich rodzinom.

W kategorii „Ewangelizacja” została przyznana prof. dr. hab. Feliksowi Kirykowi za publikacje z zakresu historii Kościoła na Ziemi Sandomierskiej oraz za opracowanie materiałów archiwalnych kapituły sandomierskiej. Natomiast w kategorii „Działalność charytatywno-społeczna” nagrodę przyznano Hospicjum św. o. Pio działającemu przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu za niesienie ulgi osobom samotnym, starszym oraz dotkniętym poważną chorobą.

Gala wręczenia nagrody Diecezji Sandomierskiej „Arbor Bona” – Dobrego Drzewa odbyła się po uroczystej  Mszy Świętej na sandomierskich Błoniach. Wyróżnienia laureatom wręczył Ordynariusz Sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz.

Warto tu odnotować, iż w tym roku Nagroda Diecezji Sandomierskiej „Dobrego Drzewa” została przyznana po raz pierwszy.  Kandydaci zostali wyłonieni przez kapitułę spośród propozycji otrzymanych od osób i instytucji, które wskazały szczególnie zasłużone osoby w danej kategorii.

Nagroda ma formę umieszczonych obok siebie na bordowym tle dwóch medali z brązu. Pierwszy, z herbem diecezji sandomierskiej, nosi na obwodzie jej łacińską nazwę „Dioecesis Sandomiriensis”. Drugi, przedstawiający bazylikę katedralną w Sandomierzu, opisany jest cytatem z Ewangelii w języku łacińskim: „Arbor bona fructus bonos facit” (Dobre drzewo wydaje dobre owoce, por. Mt 7,17).

Gratulacje dla Pani Urszuli !!!

Tekst: Dorota Kozdra, foto: Ks. Tomasz Lis