środa, 23 październik 2019, Imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

Uwaga na kieszonkowców

Policja zwraca się z apelem o rozwagę podczas robienia zakupów. W ostatnim czasie janowscy policjanci odnotowywali kradzieże kieszonkowe na targowisku miejskim.
W czwartek kiedy to odbywa się targ i znajduje się tam największa liczba osób, okazję taką szybko wykorzystują złodzieje.

Osoby skupione na robieniu zakupów często zapominają o bezpieczeństwie swojego mienia. Łupem złodziei padają głównie portfele z gotówką i dokumentami. Zwracamy się z prośbą o rozsądek podczas robienia zakupów. Radzimy nie zabierać ze sobą większych sum pieniędzy – a jeżeli jest taka konieczność rozdzielmy ją na mniejsze kwoty i ukryjmy w kilku miejscach. Portfele chowajmy w bocznych przegrodach lub wewnętrznych kieszeniach ubrań. Jeżeli sytuacja tego nie wymaga - nie zabierajmy ze sobą wszystkich dokumentów i kart kredytowych. Bądźmy czujni w sytuacjach gdy wokół nas robi się tłoczniej.

Aby skutecznie uchronić się przed kieszonkowcem dobrze jest pamiętać o kilku zasadach, które zminimalizują ryzyko stania się ofiarą złodzieja:

Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie, wykorzystują zamieszanie i tłok, działają
w autobusach, sklepach, na dworcach, bazarach, targowiskach. W tych miejscach:

• trzymajmy torebkę z przodu, zamknięciem do siebie;
  • rzeczy wartościowych i portfela nie nośmy w "reklamówkach" (łatwo je przeciąć);
  • nie nośmy portfela ani w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach kurtek, płaszczy;
  • nie trzymajmy pieniędzy w jednym miejscu;
  • klucze od mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem;
  • płacąc za zakupy nie pokazujmy zawartości portfela;
  • nie odkładajmy torebki na bok;
  • zwracajmy uwagę na ”sztuczny tłok”, również na osoby z odzieżą przewieszoną przez rękę, jest to element maskujący w czasie penetracji cudzej kieszeni.

Policjanci zwracają się też z apelem do ludzi, którzy byli świadkami kradzieży lub wiedzą coś na ten temat o kontakt osobisty lub pod numerem alarmowym 112.