środa, 23 październik 2019, Imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

VII Powiatowe Zawody w sportach wodnych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Powiatu Janowskiego- 2019

Dnia 18 sierpnia 2019 r. na przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” nad zalewem janowskim przeprowadzono VII powiatowe zawody w sportach wodnych i pożarniczych w oparciu o regulamin CTiF dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu powiatu janowskiego.

Zawody zostały poprzedzone szkoleniem „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie” oraz zajęciami doskonalącymi w KŻ „ZEFIR”.

Zbiórkę na rozpoczęcie zawodów poprowadził Komandor klubu Antoni Sydor  witając gości, uczestników i kadrę. Słowa wsparcia i zachęty do sportowej rywalizacji skierowali do zebranych: Poseł na Sejm RP Jerzy Bielecki i Starosta Janowski Artur Pizoń.

Zasady przeprowadzenia poszczególnych konkurencji przedstawił dh Krzysztof Kurasiewicz jako sędzia główny zawodów. Komisję sędziowską stanowili druhowie z poszczególnych jednostek OSP.

Do rywalizacji przystąpiło ogółem 8 drużyn / 4 chłopięce, 4 dziewczęce/.

Zawody przeprowadzono w konkurencjach:

• Wyścig kajakowy / jedynki/.
  • Wyścig na łodzi wiosłowej / jedynki/.
  • Wyścig na łodzi wiosłowej – /załogi/
  • Rzut rzutką ratowniczą  z pomostu do koła ratowniczego w odległości 10 m – na celność,
  • Wykonanie czterech węzłów strażackich na stanowisku węzłowym,
  • Napełnienie zbiornika nalewaka wodą z wykorzystaniem hydronetek i tarcz   nalewowych ustawionych na pomoście

Celem zawodów było doskonalenie sprawności fizycznej oraz umiejętności posługiwania się sprzętem pływającym, ratowniczym i pożarniczym przez członków MDP a także integracja wśród młodzieży z różnych jednostek OSP.

Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży  Pożarnych w Janowie Lubelskim, Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie Lubelskim, zainteresowane jednostki OSP z terenu powiatu janowskiego, Klub Żeglarski „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.

Klasyfikacja końcowa zawodów: / grupa dziewcząt/

Miejsce I – drużyna MDP w Wierzchowiskach I – gr.2

Miejsce II – drużyna MDP w  Wierzchowiskach I – gr.1

Miejsce III – drużyna MDP w Modliborzycach

Miejsce IV – drużyna MDP w Janowie Lubelskim

Klasyfikacja końcowa zawodów: / grupa chłopców/

Miejsce I – drużyna MDP w Janowie Lubelskim – gr.1

Miejsce II – drużyna MDP w Stojeszynie

Miejsce III – drużyna MDP w Janowie Lubelskim – gr.2 i MDP w Modliborzycach

Uzyskane wyniki świadczą o wysokim poziomie wyszkolenia w KŻ „ZEFIR” i zaangażowaniu uczestników.

Na zakończenie zawodów padło wiele ciepłych słów pod adresem uczestników i organizatorów oraz zapewnienie, że organizacja tego typu przedsięwzięć powinna odbywać się cyklicznie i wejść w coroczny program szkolenia dla młodzieży z drużyn pożarniczych.

Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i upominki.

Nagrodą główną dla wszystkich uczestników i kadry będzie spływ kajakowy rzeką Bukową. Głównym sponsorem jest Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Janowie Lubelskim.

Słowa podziękowania organizatorzy kierują do sponsora Posła na Sejm RP Jerzego Bieleckiego za środki finansowe na nagrody oraz drobne upominki dla młodzieży, do ratowników WOPR z 10 –tej drużyny  w Janowie Lubelskim za czuwanie nad bezpieczeństwem młodzieży podczas zmagań na wodzie, Dyrektorowi JOK za nagłośnienie imprezy, kadrze szkolącej z KŻ „ZEFIR”, druhnom i druhom opiekunom drużyn z poszczególnych jednostek OSP z terenu powiatu janowskiego.

Składamy serdeczne podziękowania dla Nadleśnictwa Janów Lubelski, Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim i Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim za przekazanie materiałów promocyjnych dla dzieci.

Tekst/zdjęcia Antoni Sydor, Krzysztof Kurasiewicz