wtorek, 11 grudzień 2018, Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura

Warsztaty podnoszące kompetencje społeczne w ramach FIO 3

W dn. 30 listopada zakończyła się realizacja projektu  pn. „Warsztaty podnoszące kompetencje społeczne”, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje 3” i skierowanego do mieszkańców powiatu janowskiego.

W ramach projektu odbywały się zajęcia tematyczne: "Warsztaty z komunikacji interpersonalnej", "Jak zwiększyć swoją efektywność", "Film jako forma interakcji ze światem", "Z miłości do ekranu" oraz "Sketchnotnig w 10 krokach".

Uczestnicy warsztatów zwiększyli swoje kompetencje społeczne w wielu obszarach: poznali nowe techniki komunikacji, blokady komunikacyjne oraz sposoby ich redukowania, a także metody i techniki zarządzania własnym czasem (work-life-balance). Dowiedzieli się, jak efektywnie realizować swoje zadania bez zwiększania liczby godzin pracy oraz jak uwolnić się od stresu dzięki umiejętności planowania i kategoryzowania spraw z wykorzystaniem Matrycy Eisenhowera, metody Pareto oraz techniki ALPEN. Nowe umiejętności pomogą im zaoszczędzić i lepiej zagospodarować czas oraz zmienić nawyki przeszkadzające w nauce i pracy.

Warsztaty z wykorzystaniem filmu uczyły odbioru tekstów kultury audiowizualnej, ich wpływu na kształtowanie osobowości, tworzenia relacji społecznych, myślenia krytycznego oraz pracy zespołowej. Uczestnicy projektu poznali również skuteczną technikę tworzenia notatek graficznych, przekazywania informacji i komunikowania się za pomocą myślenia wizualnego.

Tematyka zajęć była interesująca i bardzo przydatna dla uczestników, zwłaszcza aspekcie ich działań na rzecz środowiska lokalnego. Zwiększenie kreatywności, kompetencji i aktywności mieszkańców powiatu janowskiego przyczyni się do rozwoju współpracy instytucji publicznych z obywatelami, a także wzmocni integrację i solidarność społeczną.

Składam serdeczne podziękowania Pani Irenie Gadaj, Prezes Zarządu Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej za możliwość realizacji projektu oraz okazane wsparcie.

Emilia Żuber