piątek, 16 listopad 2018, Imieniny: Edmunda, Marii, Gertrudy

"Wiatr i Woda - pierwsze spotkanie - 2012"

W klasie sportowej Publicznego Gimnazjum im. Jan Pawła II w Janowie Lubelskim trwają zajęcia wstępnego szkolenia żeglarskiego „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie - 2012”. Po szkolnych pogadankach obejmujących profilaktykę uzależnień oraz wstęp do żeglarstwa nadszedł czas na praktykę w Klubie Żeglarskim „Zefir” nad Zalewem Janowskim.
Jednak czerwcowa pogoda nie zawsze sprzyja planom i w uzgodniony wcześniej czwartkowy poranek 14 czerwca aura powitała nas końcówką nocnej ulewy z północno – zachodnim wiatrem zapowiadającym ciąg dalszy deszczu.
Nie przestraszyło to grupy odważnych kursantów, którzy szkolnym gimbusem pod opieką Pani nauczycielki przyjechali nad Zalew.
Na tarasie klubowego Domku Szkoleniowego kadra kursu przygotowała odpowiednie do deszczowej pogody zajęcia, tym razem z „wiązania węzłów”. Z założeń szkolenia wynika, że każdego kursanta obowiązuje znajomość 10 podstawowych węzłów. Jak ta znajomość będzie wyglądała w praktyce? - zobaczymy na koniec kursu. Teraz kursanci zapoznali się z tajnikami „pogrubiania”, łączenia i splatania różnych lin. Był też ćwiczony trudny węzeł ratowniczy. Zajęcia wyrabiały u kursantów zdolności manualne i bardzo potrzebną koordynację ruchową. Na koniec przeprowadzono zawody z praktycznej znajomości korzystania z 25 – metrowej rzutki ratowniczej.
Pomimo padającego nieprzerwanie deszczu humory wśród kursantów i kadry dopisywały a czas biegł szybko.
Jeszcze tylko komunikat o kolejnych zajęciach i już pora powrotu do szkoły na obiad.
Do spotkania na kolejnych zajęciach!

Tekst: Antoni Sydor - Komandor Klubu
Foto: Małgorzata Lewczuk i Jarosław Lalik