środa, 18 wrzesień 2019, Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

Wycieczka Seniorów w Bieszczady Sanok – Polańczyk – Myczkowce 29 maja 2019 r.

W każdym wieku należy korzystać z życia.

Patrzeć na świat i widzieć jego piękno.

Pozytywne doznania ujmują lat, dodają optymizmu.

Bieszczady to piękny region kraju. Warto je poznać. Więc seniorzy z Klubu Seniora „Janowiacy” postanowili zwiedzić te okolice. W dniu 29 maja 2019 roku wyjechali na wycieczkę krajoznawczo – turystyczną w Bieszczady. Charakterystycznym elementem bieszczadzkiego krajobrazu są połoniny – wysokogórskie łąki i wzgórza pokryte drzewami liściastymi, szczególnie jesienią wybarwionymi różnymi kolorami. Pierwszym etapem naszej wycieczki był Sanok z historycznym Zamkiem Królewskim. Znajdują się tu dwie największe kolekcje muzealne – kolekcja ikon i malarstwa Beksińskiego. Są też ciekawe eksponaty i malarstwo innych twórców związanych z Sanokiem. Wędrując ulicami Sanoka, nie mogliśmy się oprzeć, aby nie zrobić zdjęcia na ławeczce z Wojakiem Szwejkiem.

Następnym etapem był Polańczyk – jedno z najmłodszych polskich uzdrowisk. Jest tu zabytkowy Kościół Matki Bożej Pięknej Miłości. Z Polańczyka przejechaliśmy do Soliny – z największą w Polsce zaporą wodną z elektrownią. Jezioro Solińskie służy jako magazyn wodny, zabezpieczający przed powodzią. Ale jest też miejscem wypoczynku i rekreacji. Ostatnim, zwiedzanym miejscem były Myczkowce. Jest tu ciekawy Ogród Biblijny, mini ZOO, i inne atrakcje.

Wycieczkę zakończyliśmy, jak zawsze, wspólnym ogniskiem, jako obiadokolacją, z pieczonymi kiełbaskami, boczkiem i kaszanką. Po posiłku, aby spalić trochę kalorii, były tańce przy nagraniach biesiadnych, przy ognisku. Nie da się w czasie jednodniowej wycieczki zwiedzić wszystkie zakątki tego pięknego regionu. Będzie więc okazja, aby w przyszłości, udać się tu po raz kolejny.

H.J. Łukasz