piątek, 29 maj 2020, Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

Z Łosiem przez las - żubry w Lasach Janowskich

W Lasach Janowskich trwają przygotowania do przyjęcia pierwszego stada żubrów. Nadleśnictwo Janów Lubelski uczestniczy bowiem w ogólnopolskim projekcie „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”, realizowanym w partnerstwie przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Lasy Państwowe.

Na teren naszego nadleśnictwa wsiedlonych zostanie początkowo 8-10 osobników, a docelowa liczebność stada planowana jest na ok. 40 sztuk. Aby zwiększyć powierzchnię bazy żerowej zwierząt oraz ograniczyć szkody na terenach objętych dotychczasowym sposobem użytkowania zaplanowano m.in. wykaszanie śródleśnych łąk i przywracanie naturalnych żerowisk.

O założeniach projektu i jego realizacji na przykładzie Lasów Janowskich w kolejnej audycji z cyklu „Z Łosiem przez las” mówili:

prof. dr hab. Wanda Olech, dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
Małgorzata Czyżewska, Wydział Ochrony Zasobów Przyrodniczych Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych,
Waldemar Kuśmierczyk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Link do audycji TUTAJ

Zachęcamy do posłuchania!