wtorek, 17 wrzesień 2019, Imieniny: Franciszka, Hildegardy, Roberta

Żagle na Zalewie Janowskim – IV Regaty Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” na zakończenie sezonu 2019

W ciepłą, jeszcze letnią niedzielę 01.09.2019 r. na Zalewie Janowskim odbyły się IV Regaty Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.

Od 2018 r. regaty klubowe stały się miejscem spotkania Janowskich żeglarzy na początek i zakończenie sezonu. Na takim spotkaniu najważniejsze są wyścigi na coraz to lepszych łodziach żaglowych, na kajakach i na łodziach wiosłowych. Ale nie mniej ważne są rozmowy o Klubie: co było w mijającym sezonie, jakie są plany na następny rok.

Duże wrażenie na obserwatorach zebranych na Przystani i na tarasie widokowym wywarły niezwykle widowiskowe przedstartowe manewry łodzi żaglowych. Łodzie: Simera, Wojtek, Klepper, Bomi i Mak – prowadzili sternicy z patentem żeglarza jachtowego - absolwenci tegorocznego szkolenia na Jeziorze Solińskim. W składach załóg byli absolwenci szkolenia wewnętrznego „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie”. Już po starcie, w wyścigu każdy z zawodników starał się wykorzystać maksymalnie swoją widzę i umiejętności oraz zdolności manewrowe prowadzonej jednostki. Bardzo przydało się doświadczenie zdobyte na regatach w Podwolinie i w Nieliszu. Tak było przez ponad godzinę, w czasie dwukrotnego okrążania trapezu regatowego ustawionego pod i z wiejącym wschodnim wiatrem, na akwenie pomiędzy Przystanią KŻ i wyspami. Efekty wszyscy zobaczyli na mecie, co  wyraziło się w wynikach:

Klasa open:
Miejsce I: Jarosław Makuch i Marcin Mazurek – łódź żaglowa  slup Simera,
Miejsce II: Damian Kędra i Tycjan Byra – łódź żaglowa slup Wojtek,
Miejsce III: Łukasz Placha i Piotr Sadecki – łódź żaglowa slup Klepper,
Miejsce IV: Dawid Kędra i Paweł Sadecki – łódź żaglowa slup Bomi,
Miejsce V: Ryszard Grzegórski – łódź żaglowa ket Mak.
Emocjonujące były też wyścigi na sprzęcie wiosłowym na akwenie przed Przystanią KŻ, gdzie zawodnicy zajęli miejsca:

Wyścigi na kajakach Aguasolo dziewczęta:
Miejsce I: Sophie Dore,
Miejsce II: Aleksandra Byra.

Wyścigi na kajakach Aquasolo chłopcy:
Miejsce I: Paweł Sadecki,
Miejsce II: Damian Widz,
Miejsce III: Wiktor Widz.

Wyścigi na łodziach wiosłowych Maczek dziewczęta:
Miejsce I: Sophie Dore,
Miejsce II: Aleksandra Byra.

Wyścigi na łodziach wiosłowych Maczek chłopcy:
Miejsce I: Wiktor Widz,
Miejsce II: Damian Widz.

Na zakończenie Przewodniczy Komisji Regatowej Kol. Krzysztof Zbiżek wręczył zawodnikom pamiątkowe dyplomy.

Organizatorzy dziękują uczestnikom za sportowe zachowanie i gratulują zwycięzcom.

Antoni Sydor
Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim
Foto: Anna Placha, Krzysztof Zbiżek.
Załącznik (na stronie internetowej KŻ) - Protokół KR.
Janów Lubelski, 06.09.2019 r.