Drukuj Drukuj

Wyniki kwietniowego egzaminu Archiwalny wpis

Opublikowano: 05.06.2013

Sezon wiosennych egzaminów rozpoczęli najmłodsi. Dnia 4 kwietnia br. szóstoklasiści zmierzyli się ze sprawdzianem kończącym szkołę podstawową. Test szóstoklasisty zwany także kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym jest pierwszą diagnozą, oceniającą nabytą przez ucznia wiedzę w szkole podstawowej. Na terenie naszej gminy taki sprawdzian pisało 186 uczniów z następujących szkół: PSP z OI w Janowie Lubelskim, PSP w Łążku Garncarskim, PSP w Momotach Górnych i ZS w Białej Pierwszej.

PSP z OI im. Jana Zamoyskiego w Janowie Lubelskim – liczba uczniów 140, wynik 25. 35 pkt., PSP w Momotach Górnych – liczba uczniów zdających egzamin – 11, wynik 28.36 pkt., PSP w Białej Pierwszej – liczba uczniów 23, wynik 21.17 pkt., PSP w Łążku Garncarskim – liczba szóstoklasistów 7, wynik 27 pkt. Najlepiej uczniowie poradzili sobie z czytaniem, kolejno pisaniem i korzystaniem z informacji.

Szóstoklasiści z naszej gminy uzyskali wynik 25,1 pkt., co dało 10 miejsce w rankingu wszystkich gmin z województwa lubelskiego. Wyprzedził nas Świdnik (28,1 pkt.), Lublin (27,8 pkt.), Konopnica (26,6 pkt.), Puławy (26,5 pkt.), Biłgoraj (26,4 pkt.), Sawin (26 pkt.), Komarówka Podlaska (25,6 pkt.), Wola Mysłowska (25,3 pkt.), Biała Podlaska (25,1 pkt.). Proszę zauważyć, że różnica w wynikach jest raczej niewielka. Natomiast wyniki podane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie dla powiatu janowskiego to 22, 8 pkt – co daje nam 13 miejsce. Z tym samym wynikiem uplasował się powiat zamojski i parczewski.

Egzamin szóstoklasisty kontroluje wiedzę i umiejętności ucznia na podstawie pięciu różnych obszarów umiejętności, tj.: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji, wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie. Z drugiej strony wyniki sprawdzianu szóstoklasisty pokazują co uczeń opanował i na jakim poziomie, co niezmiernie pomaga gimnazjom, które wiedzą co wymaga dalszego doskonalenia, poprawienia, a szczególnie na co powinni zwrócić uwagę nauczyciele gimnazjum już na początku pierwszej klasy.

Dorota Kozdra

Przejdź do oryginalnej wersji publikacji w archiwalnej wersji strony
facebook youtube