czwartek, 20 czerwiec 2019, Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

Pogoda w Janowie

sobota, 11 sierpień 2018-niedziela, 12 sierpień 2018

Festiwal Kaszy „Gryczaki”

Lokalizacja: Janów Lubelski, Park Misztalec

Jest to największy, dwudniowy festiwal kulinarny na Lubelszczyźnie i jeden
z najbardziej znanych w Polsce. Każdego roku przyciąga tysiące uczestników oraz dziesiątki wystawców.

Wielkim zaszczytem i wyróżnieniem była dla nas wizyta Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Janowie Lubelskim w 2015 roku, właśnie podczas Gryczaków.

Dwudniowa impreza ma charakter promocyjno-wystawienniczy, a jej stałym elementem jest kasza w różnym wydaniu. Każdego roku zapraszamy znanych kucharzy, którzy przygotowują swoje potrawy, oparte oczywiście na bazie tego, z czego słynie nasz Region, czyli kasze, żurawina, miód i sery. Podczas imprezy prezentujemy i promujemy produkty wpisane na listę produktów tradycyjnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nie brakuje gryczaków, jaglaków, miodów gryczanych, serów podsuszanych, babeczek z kaszą oraz tradycyjnych nalewek, z żurawinówką na czele. Kultywujemy wielowiekową tradycję, nie tylko przez kuchnię, ale także poprzez pokazy ginących zawodów, jak: garncarstwo, wyplatanie rogożyny oraz kiermasz sztuki ludowej. Rokrocznie odbywają się konkursy etnograficzne, konkurs na potrawę regionalną i nalewkę żurawinową, zawody kaszowych mocarzy, a dla najmłodszych przygotowujemy Ekolandię (krainę kreatywności z konkursami, zabawami i rękodziełem – na wszystkich uczestników czekają nagrody). Wybieramy także Miss Gryczaków. Wieczorem bawimy się przy znanych i lubianych zespołach – w tym roku zagrają dla nas Skaldowie, Bayer Full i Weekend.

Warto podkreślić, że Festiwal Kaszy „Gryczaki” został nagrodzony przez Marszałka Województwa Lubelskiego „Perełką Lubelszczyzny” i zdobył III miejsce
w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego.

Więcej na: www.jokjanow.pl,www.janowlubelski.pl

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www